Zbrojaři žalovali Babiše za překroucení a zveřejnění důvěrných informací, soud jim odškodné nepřiznal

2 minuty
Imex Group nemá nárok na odškodné od státu
Zdroj: ČT24

Zbrojařská firma Imex Group nemá nárok na 15milionové odškodné od státu. Rozhodl o tom nepravomocně soud. Společnost peníze požadovala za poškození pověsti. Vicepremiér Andrej Babiš totiž údajně zveřejnil a překroutil informace z vyšetřování výbuchů firemních skladů ve Vrběticích.

Podle soudkyně byla žaloba podána předčasně. „V této fázi by soud v podstatě suploval orgány činné v trestním řízení, což mu nepřísluší,“ uvedla soudkyně Tereza Jachura Maříková z Obvodního soudu pro Prahu 2.

Zároveň naznačila, že se společnost Imex mohla tímto krokem snažit dostat k informacím z policejních spisů. „Žalobce se prostřednictvím této žaloby může nebo chtěl by se dostat k informacím, které jsou obsahem předmětných spisů, neboť žalobce je v daných věcech osobou poškozenou,“ dodala soudkyně.

Z úniku důvěrných informací z vyšetřování ale Imex Group viní právě ministerstva obrany a vnitra. Právní zástupce společnosti Radek Ondruš už řekl, že podá proti verdiktu odvolání. Trvá na tom, že firmě vznikla kvůli postupu úřadů škoda.

„Informaci neřekla žádná soukromá osoba. Informaci, která je zjevně nepravdivá, byla do sdělovacích prostředků sdělena členem vlády a členem bezpečnostní rady státu. A to na základě informací, které mu byly poskytnuty pracovníky konkrétního ministerstva. Navíc ty informace mají původ jednoznačně v policejních spisech, které jsou dílem v utajeném režimu,“ řekl ČT Radek Ondruš.

Firma je kontroverzní, má pět skladů a dva vybuchly, řekl Babiš

Dva sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a v prosinci 2014, oba si pronajímala Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Po druhé explozi řekl Babiš v pořadu Otázky Václava Moravce, že firma Imex je velmi kontroverzní.

Mimo jiné uvedl, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že Imex také vyvážel zbraně do Konga, pro které platí zbrojní embargo. Firma už tehdy reagovala tak, že Babiš lže. Nejprve podala trestní oznámení, poté i žalobu, v níž se po státu domáhá zadostiučinění 15 milionů korun.

Od momentu výbuchu je to v režii policie. Ta měla vyšetřovat hlavně firmu. Proč tu řešíme problémy soukromých firem? Stát pochybil v kompetencích. Ta firma tam neměla nikdy skladovat, je to kontroverzní firma – má pronajatých pět skladů, dva vybuchly. Všichni experti říkají, že ten druhý nemohl vybuchnout.
Andrej Babiš
předseda vlády v demisi

„Nelze přijmout tvrzení, že pan místopředseda vlády Babiš v televizi sdělil ty výroky jako soukromá osoba bez ohledu na svou funkci ve státě. Naopak je zcela zřejmé, že v pořadu byl přítomen jako člen vlády, a odpovědná je tak pouze a jenom Česká republika,“ uvedl právník Imexu Lukáš Matuška.

Podle soudu je však třeba vyčkat na to, jak policie rozhodne o podaném trestním oznámení, protože až tehdy bude firma případně schopna přesně specifikovat, jak k údajnému nesprávnému úřednímu postupu státu došlo a kdo konkrétně jej způsobil.

Policie vrbětické exploze šetří jako úmyslné obecné ohrožení, v současné době stále ohledává epicentrum prvního výbuchu. Munice uskladněná v dalších skladech byla odvezena jinam. Ministr financí Babiš v televizi poukázal i na to, že vpředvečer první exploze do skladu přišel šéf Imexu Petr Bernatík. Firma to potvrdila s tím, že návštěva nebyla ničím mimořádným – majitel přijel zkontrolovat materiál, který se měl vyvážet.

  • V říjnu 2014 explodoval v areálu sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice a zbraní. V následujících týdnech se připravoval odvoz munice, ten ale překazila 3. prosince exploze skladu číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu.
  • Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení.
  • Podle ministerstva vnitra bylo v areálu ve 27 skladech uloženo asi 7 tisíc tun materiálu včetně tisíce tun výbušniny. Nevybuchlou munici a další materiál armáda odvezla do Květné na Svitavsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěV Senátu se přou kvůli financování nepedagogů

V Senátu se rozhořel spor o převod financování nepedagogických pracovníků ze státu na kraje a obce, proti kterému se s peticí postavily odbory a opozice. Pokus o změnu financování mezd nepedagogů je podle kritiků nedomyšlený a uspěchaný. Předseda školských odborů František Dobšík varoval před tím, že obce s nižšími daňovými příjmy nebudou schopné zajistit odpovídající podmínky pro provoz škol. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) namítal, že záměr byl schválen už za předchozí vlády Andreje Babiše (ANO) a nikdo proti němu dříve neprotestoval.
14:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud vyhověl odvolání psychiatra Cimického

Případem psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání se bude muset znovu zabývat obvodní soud. Odvolací senát v úterý vyhověl Cimického odvolání proti předchozímu verdiktu. Sedmasedmdesátiletý lékař a spisovatel obžalobu dlouhodobě odmítá, úterního jednání se nezúčastnil.
14:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nové proměnné značky na D3 umožní jízdu až 150kilometrovou rychlostí

Proměnné dopravní značky, které umožní zvýšení rychlostního limitu na dálnici D3 mezi Táborem a Českými Budějovicemi na 150 kilometrů za hodinu, dodá státu za 54,4 milionu korun sdružení firem Mobility and Intelligence a Značky Morava. Výběrové řízení, které vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), vyhrálo s nejkratší nabídnutou dobou realizace v délce osmdesát dní, oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Řidiči by poprvé mohli jezdit zvýšenou rychlostí během letních prázdnin.
před 2 hhodinami

Miliony za korunu. Exekutor měl dluhy ukončit, trikem ale pokračovaly

V byznysu s pohledávkami se točí miliardy. Ještě před lety platilo, že kvůli nejrůznějším poplatkům mnohdy drobné dluhy několikanásobně narostly. Novela zákona, která nařizovala exekuce, jež vznikly z menších dluhů a nebylo na nich nic splaceno, zastavit. V kanceláři exekutora Juraje Podkonického ale s pomocí jednoduchého triku tisíce těchto exekucí pokračovaly dál. Nejvyšší správní soud uznal Podkonického vinným. Případ popisují Reportéři ČT.
před 3 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
09:15Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
11:46Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 5 hhodinami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 6 hhodinami
Načítání...