Kauza Vidkun: Ústavní soud odmítl Langerovu stížnost na domovní prohlídku

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého ministra vnitra Ivana Langera. Ten si stěžoval na to, že soud vydal policii část věcí a dokumentů zabavených při domovní prohlídce. Prohlídka proběhla v souvislosit s olomouckou korupční kauzou Vidkun. Policie v ní stíhá bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila, policisty Radka Petrůje a Karla Kadlece a podnikatele Ivana Kyselého.

Ivan Langer
Zdroj: ČTK Autor: Petr Sznapka

Ivan Langer není v kauze Vidkun mezi obviněnými, policisté však provedli u něj v bytě, kanceláři i bezpečnostní schránce domovní prohlídku. Langer si na ni stěžoval u Ústavního soudu, v ústavní stížnosti upozornil, že soud policii zpřístupnil informace, které podléhaly povinnosti mlčenlivosti advokáta. Policie při prohlídce zabavila dokumenty, telefony, flash disky a počítače.

Ústavní soud ale návrh odmítl jako zjevně neopodstatněný. „Ústavní soud neshledal, že by v posuzované věci vybočil krajský soud z mezí trestního řízení a porušil ústavně zaručená práva stěžovatele,“ uvedl předseda senátu Vladimír Sládeček.

Podle dřívějších informací policie při prohlídkách u Langera v bytě za přítomnosti dvou zástupců advokátní komory zajistila některé písemnosti, které souvisejí s jeho advokátní činností. Zástupci advokátní komory na místě odmítli vydat souhlas s jejich zabavením. Podle stanoviska Nejvyššího soudu se totiž nově za místo pro výkon advokacie považuje i advokátův byt, nasvědčují-li tomu důvodné okolnosti. Soud ale později policii vydal k prostudování část věcí a dokumentů, které mohou souviset s kauzou Vidkun. Ivan Langer už dříve uvedl, že celé vyšetřování považuje za protiústavní.

Kauza Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. Jde údajně hlavně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů, které negativně ovlivňovaly jejich úspěšné vyšetření. Radek Petrůj a tehdejší olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec byli obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby, náměstek navíc z přijetí úplatku. Podnikatel Ivan Kyselý se zodpovídá z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby a hejtman Rozbořil z podplácení.