Sobotka se poprvé nezúčastní celého summitu EU. Bude obhajovat post předsedy strany

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) kvůli volebnímu sjezdu strany poprvé zmešká část summitu Evropské unie. Na jeho neformální části, která se má týkat například brexitu, ho zastoupí předseda slovenské vlády Robert Fico. Sobotka uvedl, že bude v Bruselu ve čtvrtek, kdy se budou přijímat závěry jednání Evropské rady. V pátek se však vrátí do Česka kvůli své kandidatuře na předsedu ČSSD.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Deml Ondřej

„Všech jednání, kde se budou přijímat nějaké závěry a bude se rozhodovat, se účastnit budu. V pátek je potom neformální část, kde už se žádné závěry přijímat nebudou,“ vysvětlil Sobotka. „Na to páteční jednání jsem požádal pana premiéra Fica, aby mne zastoupil,“ dodal premiér. Sobotka bude na části summitu chybět poprvé, dosud se účastnil všech.

V pátek se podle premiéra bude v Bruselu hovořit zejména o aktuální situaci kolem vystoupení Británie z EU. Sobotka dal ale přednost volebnímu sněmu, kde bude obhajovat post šéfa ČSSD. „Těžko mohu kandidovat na předsedu strany a nebýt na místě,“ podotkl.

Summit se bude věnovat migraci nebo obranné spolupráci 

Jednání Evropské rady se často prodlužují, obzvlášť když se premiéři a prezidenti unijních států věnují tématům, ve kterých nepanuje shoda. Podle Sobotky by ani případné zdržení nemělo zabránit, aby v pátek do Brna dorazil včas. „Předpokládám, že to nehrozí. Pokud by se to prodlužovalo, tak to bude ze čtvrtka na pátek v noci, tudíž nemám problém se jednání Evropské rady účastnit,“ uvedl premiér.

Březnový summit EU se bude věnovat vývoji v otázce migrace, obranné spolupráci a podpoře růstu hospodářských politik a konkurenceschopnosti. „Ve čtvrtek by se mělo také rozhodovat o tom, jestli Donald Tusk zůstane předsedou Evropské rady,“ doplnil Sobotka.