Z haly strojíren v Poličce po výbuchu mizí munice. Policie vyšetřuje nedbalost

Pyrotechnici začali s odvozem munice z haly v areálu Poličských strojíren, kde ve čtvrtek vybuchla trhavina a zranila 19 lidí. V neděli večer policie předala areál majiteli, strojírny postupně obnovují výrobu. Vyšetřovatel s pyrotechnikem místo ohledávají, perimetr nebezpečné zóny se zmenšil na zničenou halu a vedlejší objekt. „Odhadujeme škody zhruba do 100 milionů korun,“ řekl v pondělí televizi Nova ředitel firmy Petr Němec.

Video Události v regionech (Praha)
video

Do strojíren v Poličce se vracejí zaměstnanci. Firma uklízí po výbuchu

Zdroj: ČT24

„Firma dostala pokyn, kde se mohou její lidé pohybovat. Území jsme zapáskovali, ve dne v noci tam budou hlídkovat policisté,“ uvedla mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Munici z vedlejší haly, která byla poškozena, v neděli pyrotechnici zničili čtyřmi výbuchy v trhací jámě v areálu strojíren. Další likvidace poškozené munice už je na vlastníkovi areálu. 

Policie šetří nedbalost 

Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti se škodou přesahující pět milionů korun. Ve strojírnách vybuchla trhavina TNT, která byla součástí munice. Stalo se to při lisování takzvaných počinových náloží, výbuch a následný požár způsobil další exploze uskladněného materiálu.

Hasičský zásah v Poličských strojírnách
Zdroj: HZS Pardubický kraj

Série čtvrtečních explozí v hale na výrobu munice v areálu strojíren zranila 19 lidí, z toho tři vážně. Podle posledních informací není nikdo v ohrožení života, většina zraněných již byla z nemocnice propuštěna.

Výroba se může znovu rozjet

Poličské strojírny přerušily výrobu, zaměstnanci jsou doma za plnou mzdu. Prohledávání vybuchlé haly může trvat i několik dnů. Společnost však podle Kaizarové může v ostatních objektech obnovit výrobu.

„Snažíme se, aby se všichni zaměstnanci vrátili během tohoto týdne do práce. Teď se postupně kontrolují jednotlivé části areálu z pyrotechnické stránky. Jakmile je prohlásíme za bezpečné, budeme je muset uklidit a opravit tak, aby mohl být obnoven provoz,“ uvedl mluvčí strojíren Vladimír Bystrov.

Podle mluvčího je plánem strojíren, aby se to podařilo ve všech provozech, kromě toho, ve kterém došlo k výbuchu. „Odstraňování následků havárie probíhá postupně. Pokud je někde rozbité okno, musíme ho nejdříve opravit a teprve potom tam zaměstnance můžeme pustit,“ sdělil mluvčí Bystrov.

Provoz na výrobu munice, v němž došlo k výbuchu, patřil společnosti STV Group, která je sesterskou společností Poličských strojíren. Poličské strojírny se specializují na výrobu a prodej pneumatických prvků a zakázkovou strojní výrobu. Skupina STV zaměstnává přes 500 lidí a v roce 2016 měla tržby téměř 1,5 miliardy korun.