Jak na agresivní řidiče? Ministerstvo chce přísnější bodový systém i tvrdší psychotesty

Až 40 procent smrtelných dopravních nehod zaviní řidiči svou agresivní jízdou ‒ převážně jde o nebezpečné předjíždění, kličkování nebo vybržďování. Konkrétně v loňském roce tak způsobili 204 obětí. Ministerstvo dopravy to chce změnit: chystá proto jak úpravu bodového systému, tak preventivní opatření.

Video Události
video

Ministerstvo dopravy chystá zpřísnění bodového systému

Krom změny bodového systému chce být ministerstvo také přísnější na problémové řidiče: „Na ně jsme se chtěli zaměřit například tím, že by bylo přísnější psychologické vyšetření, pokud se mají do provozu vrátit,“ dodává mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podobné opatření už platí na Slovensku.

Na českých silnicích potká agresivního řidiče podle odhadů až 70 procent šoférů. Prokázat, obvinit a potrestat ho ale není pro policii vůbec jednoduché.  

Potkalo to i Václava Khecka, když jel s rodinou z Třebíče do Brna. Za obcí Vladislav ho ve vysoké rychlosti předjel a vybrzdil jiný řidič. Prudce prý brzdil zhruba ze 140 km/hod až na 40 km/hod. „Já jsem v tu chvíli neviděl, jestli má nějaký problém, tak jsem začal brzdit také,“ popisuje Václav Kheck.

Jenže řidič brzdil dál, a tak se ho Václav Kheck rozhodl předjet. Na což ale řidič reagoval přidáním plynu a Václava před sebe pustit nechtěl.

„Asi bych doporučoval to auto odstavit. Určitě bych se nesnažil předjíždět a nějakým způsobem se s ním utkat,“ doporučuje psycholog z Centra dopravního výzkumu Pavel Řezáč. Václav Kheck s přítelkyní zavolali na linku 158. Řidiče se ale zastavit nepodařilo.