Ptačí chřipka už má 23 ohnisek. Mapa ukazuje, jak se šířila Českem

Veterináři spolu s hasiči zlikvidovali velkochov v Blatné na Strakonicku, který zasáhla ptačí chřipka. V halách bylo asi 20 tisíc kachen a asi 60 tisíc vajec včetně líhně. Chov patří společnosti Blatenská ryba, která už v lednu přišla kvůli ptačí chřipce asi o 6500 kachen v Řitovízi. Podle jednatele společnosti Jiřího Bláhy firma zlikviduje celý chov kachen a případně začne od nuly. Veterináři také potvrdili další dvě místa nákazy, a to v malochovech ve Středočeském a Jihočeském kraji. V Česku je tak celkem 23 ohnisek.

„V Jiráskově ulici zásah začal, celkem to bude asi 17 tisíc kusů drůbeže různého stáří plus velké množství vajíček. Zasahuje tady přibližně stovka všech možných složek, z toho 60 hasičů,“ popisovala v úterý ráno zásah v Blatné mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Zásah skončil zhruba po necelých pěti hodinách.   

Nakažená drůbež byla v sedmi halách, vedle toho zasahovali veterináři také na rybnících Řitovíz a Topič u Blatné.

Ptačí chřipka v krajích – počty utracených ptáků
Zdroj: ČTK

„Virus se sem pravděpodobně dostal nějakým opomenutím biosecurity, opomenutím preventivních opatření a zavlečením jakýmkoli materiálem nebo osobami do chovu,“ uvedla Lucie Filásová z krajské veterinární správy.  

Pro firmu Blatenská ryba znamená chov kachen zhruba třetinu ročního obratu, který byl loni asi 150 milionů korun. Firma jinak chová hlavně ryby.

Nákaza trvá zhruba měsíc, počet ohnisek už překonal 20

V úterý také veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky v malochovech. Jedno je v obci Záryby na okraji metropole ve Středočeském kraji, druhé pak v obci Horní Lhota na Jindřichohradecku. V obou bylo dohromady méně než 300 ptáků. 

Celkově už je v Česku ohnisek 23. Ptačí chřipka se u nás objevila zhruba po deseti letech počátkem letošního roku. 

První ohnisko se objevilo na jižní Moravě, během několika dnů přibylo další. Teď už je ptačí chřipka zhruba v polovině krajů a veterináři museli utratit asi 37 tisíc ptáků. Platí také plošný zákaz pořádat výstavy ptactva i další omezení pro chovatele.

Naopak na jihu Čech teď dávají veterináři řadu výjimek, hlavně drůbežárnám, které jsou v dozorových pásmech ohnisek nákazy. Výjimky dostávají na vedlejší živočišné produkty. „To jsou živočišné odpady klasifikované jako krmné, nejsou určeny pro lidskou výživu, ale lze je použít ke krmení kožešinových zvířat jako koček, psů,“ uved ředitel krajské veterinární správy František Kouba.

6 minut
Brífink veterinární správy
Zdroj: ČT24

V okolí potvrzeného ohniska nákazy se vyhlašuje tříkilometrové ochranné pásmo a širší desetikilometrové dozorové pásmo. Ale jen pokud je virus potvrzen v chovu - pokud ho veterináři potvrdí například u volně žijící labutě, tato pásma se nevyhlašují. 

Uvnitř ochranného pásma musí obec informovat veřejnost a zajistit nádoby k uložení uhynulých ptáků. Provádí se také soupis ptáků chovaných v zajetí. Chovatelé pak musí umístit ptáky do uzavřených prostor s dezinfekcí u vchodů nebo alespoň zajistit, že ptáci chovaní v zajetí nepřijdou do styku s ptactvem chovaným v sousedství a pokud možno ani s volně žijícím ptactvem. V širším desetikilometrovém pásmu se provádí soupis komerčních chovatelů drůbeže.

  • Podtyp ptačí chřipky H5N8 se poprvé objevil v roce 1983 v Irsku, v současné podobě pak u drůbeže v Číně v roce 2009.
  • V lednu 2014 byl diagnostikován v Jižní Koreji na kachních farmách a u divokých ptáků, následně se objevil i v Japonsku a Číně. V listopadu téhož roku ho zjistili i v Evropě – v Německu, Nizozemsku, Británii a Bulharsku.
  • Typ H5N8 se velmi snadno šíří mezi ptáky, ale zatím nebyl zaznamenán přenos mezi lidmi. Známé jsou tři varianty viru H5N8 – liší se například tím, po jak dlouhé době se nemoc u zvířat projeví a kdy uhynou.
  • Ptačí chřipka se v roce 2016 objevila v Německu, Rakousku, Francii, Švédsku, Dánsku, Nizozemsku, Polsku, Maďarsku či Chorvatsku. Některé země včetně Kanady, Izraele a Srbska už zakázaly dovoz drůbeže z Maďarska, kde se nemoc rozšířila na jihu země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropská komise sbírá na STK údaje o vozech

Stanice technické kontroly musí od úterka plnit nové nařízení Evropské komise. U aut vyrobených po 1. lednu 2021 žádá zaslání dat o spotřebě, ujetých kilometrech, rychlosti a VIN kódu vozu. Stanice to mají posílat automaticky, řidiči nemusí udělat nic. Poskytnutí dat ale mohou odmítnout.
před 1 hhodinou

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 2 hhodinami

Bez zabezpečení a za bílého dne. Firmy i přes zákaz instalují plakáty na mosty

Reklama, která nemá povolení a navíc ohrožuje řidiče. Na byznys kolem nelegálních billboardů nad dálnicemi a na to, co proti němu dělá stát, se zaměřují v novém vydání Reportérů +. Pro pořad natáčel Jan Moláček.
před 9 hhodinami

Soudce Kafka lákal peníze i z reportéra ČT

Soudce Roman Kafka, který byl v minulosti u mnoha nejzávažnějších kriminálních kauz včetně třeba metanolové aféry, záhadně zmizel. Jeho rodina i přátelé měli obavy, že se kvůli své práci mohl stát obětí zločinu. Pak ale nastal zvrat. Kafka se ze zahraničí ozval a tvrdil, že utíká před mafií, která ho roky vydírá a „chce jej zlikvidovat“. Pro Reportéry ČT, kteří pátrali po pozadí soudcova zmizení, natáčel Dalibor Bártek.
před 9 hhodinami

Reportéři ČT zkoumali pozadí uskupení Stačilo!

Členové KSČM se v letošních volbách objeví na kandidátkách koalice Stačilo!, které teprve loni na podzim založil Daniel Sterzik, který vystupuje jako blogger pod přezdívkou Vidlák. Reportéři ČT pátrali, kdo je v pozadí tohoto uskupení, kdo bude jeho volební kampaň financovat a co ze spojení budou mít sami komunisté. Natáčeli Václav Crhonek a Zuzana Černá.
před 10 hhodinami

Patrik Tušl je na svobodě, píší Seznam Zprávy

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl jeho třetí žádosti o podmínečné propuštění. Na Facebooku o tom informoval předseda strany PRO Jindřich Rajchl, serveru Seznam Zprávy to potvrdila Vězeňská služba ČR. Tušl byl za různé zločiny ve vězení od srpna 2022.
před 10 hhodinami

Teploty přes týden porostou, na víkend přijde ochlazení

Nebe v Česku se bude v prvním dubnovém týdnu postupně vyjasňovat, přeháněk bude ubývat. Teploty přes den porostou, v pondělí by maxima neměla přesáhnout dvanáct stupňů Celsia, v pátek bude i dvacet stupňů. Na víkend se však obloha zatáhne a opět se ochladí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Vláda očekává podpis smluv k Dukovanům v řádu týdnů

Podpis smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá. Nejdražší zakázka v novodobé historii země se podle dřívějšího vyjádření vlády měla stihnout podepsat do konce března, teď premiér Petr Fiala (ODS) říká, že k tomu dojde až v následujících týdnech. Stále se totiž pracuje na finalizaci smluv. Jejich podpisu brání i předběžné opatření antimonopolního úřadu, u něhož si stěžoval neúspěšný uchazeč tendru, francouzská společnost EDF. Vláda chce také vyjednat větší garance podílu českých firem.
před 11 hhodinami
Načítání...