Celníci kontrolují vylepené dálniční známky. Do pátku rozdali 169 pokut

Už od středy musejí mít řidiči na českých dálnicích novou dálniční známku. Za to, že si známku nekoupili, rozdali celníci už 169 pokut. Ve srovnání s minulými lety se přitom příliš nestává, že by kupóny nebyly k sehnání.

Video Události
video

Události: Za jízdu po dálnici bez známky už padlo 169 pokut

Jako každý rok stojí i letos na začátku února u každé dálnice minimálně jedno auto s celníky. Ti sledují skla aut a barevné body na nich. Stará roční známka pro osobní auta je růžová, nová zelená.

Za to, že známku nemají, řidičům hrozí na místě pokuta až 5 tisíc korun, později ve správním řízení zaplatí až 100 tisíc korun. Pokutu navíc řidič zaplatí i za to, když starou známku neodstraní.

Pokud hlídka řidiče zastaví, vedle pokuty mu hrozí i to, že musí buď dálnici opustit, nebo si dálniční známku koupit.

Na dálnicích od začátku měsíce se denně vystřídalo v průměru 23 hlídek. „Celní správa nebude benevolentní, na nákup známky a sundání staré měli řidiči dva měsíce,“ říká mluvčí středočeských celníků Yvona Matějková.

Které úseky dálnic jsou zpoplatněné a které ne
Zdroj: ČT24

Zatímco v minulých letech se objevily na trhu i padělky, letos takový problém zatím celníci nezaznamenali. Místo toho mají jinou potíž – nové zelené známky splývají se stejně barevnými skly, obzvlášť když jsou nahoře, kde by ale být neměly.