Společně proti zlu. V Osvětimi přežili ti, kdo si pomáhali, vzpomíná Tomáš Radil

28 minut
Interview ČT24 s Tomášem Radilem
Zdroj: ČT24

Osvětim-Březinka. Život. Slova, která se takřka vylučují. Tomáš Radil přesto dokázal v Březince i v hlavním osvětimském táboře, kam se později dostal, přežít. Jak často připomíná – nejen 72 let po osvobození tábora, kdy byl hostem Interview ČT24 – nedokázal to sám. Podmínky v koncentračním táboře byly takové, že v nich nejlépe přežily skupiny vězňů, kteří si pomáhali a o to, co se jim podařilo získat, se s druhy vždy podělili.

Alexandr Solženicyn popisuje v Souostroví Gulag, že sovětské pracovní tábory měl největší šanci přežít ten, kdo dokázal získat významnější pozici. Jenomže nacistické vyhlazovací tábory byly jiné. A Tomáš Radil je přesvědčen, že nejlepší vyhlídky na přežití tehdy dávalo nikoli šplhání po zádech spoluvězňů, ale spolupráce s nimi. 

„Aby se lidé zachránili, museli si pomáhat. To byl sociální mechanismus, nebylo to proto, že někdo chtěl být hodný, choval se podle morálního přikázání. Oni se prostě dali dohromady a vytvořili něco jako obranný val proti zlu a nenávisti,“ popsal.

Koncentrační tábor Březinka
Zdroj: ČT24

Tomáš Radil, byť se narodil v Československu, sdílel osud maďarských židů. Jejich masové transporty do vyhlazovacích táborů proběhly poměrně pozdě – v roce 1944, kdy se zhroutil Horthyho režim. Ačkoli Tomáš Radil po válce vystudoval medicínu a pracoval ve Fyziologickém ústavu Akademie věd, o svých zkušenostech z Osvětimi nemlčel. Přednášel a napsal i dvě knihy. Jednou z nich je vzpomínková Ve čtrnácti sám v Osvětimi. Vzpomíná i přesto, že – jak přiznal – „už ta vzpomínka je obtěžující“.

Je přesvědčen, že přežít v koncentračním táboře se mu podařilo hlavně díky tomu, že u sebe v kritických situacích měl společníky, kteří ho jimi provedli. Bylo tomu tak například při selekci před Josefem Mengelem. „On pozoroval chování lidí, body language. (…) My jsme to zahráli takovým způsobem díky chlapci z Podkarpatské Rusi. Pracoval v pile, měl jinou psychologii. Odvážně vykročil a my za ním. Bylo nás pět ve skupině. Mengele už byl v polospánku, to vraždění už ho nebavilo, je to práce pořád dokola, posílat lidi doprava, doleva, jestli bude žít, nebude žít. A probudil se. My jsme se chovali úplně jinak – že máme chuť žít,“ popsal.

Život mu zachránil i vězeň nakažený úplavicí, který Tomáši Radilovi poradil, aby si nelehal na lůžko, kde by se byl smrtelnou chorobou také nakazil. „On splnil jakýsi úkol – že když to nepřežije, má alespoň varovat další lidi. I já dělám to, že varuji další lidi,“ zdůraznil profesor neurofyziologie, který jako jinoch přežil Osvětim.

Koncentrační tábor Osvětim
Zdroj: ČTK/ullstein bild

Nešlapej na brouka, ať se může vrátit k mamince

Život k Březince a později v táboře Osvětim I ovšem přinášel i zásadní morální dilemata. Stalo se, že lékař v koncentračním táboře ukradl a snědl cibuli, kterou chlapci získali pro nemocného kamaráda. Když to zjistili, chtěli jít doktora zbít. Ale rozmysleli si to. Monokl na obličeji by totiž dost možná byl znamenal rozsudek smrti. „Co když ho někdo s tím obličejem uvidí, dají mu nějakou práci, pošlou ho někam, kde zahyne? Člověk nemohl nahradit Boha, který činí rozhodnutí, kdo přežije,“ vysvětlil Tomáš Radil.

Podobně přemýšlel se svým společníkem ve chvíli, kdy již němečtí dozorci z Osvětimi uprchli před blížící se Rudou armádou a dvojice chlapců hlídala u brány. Spatřili utíkajícího německého vojáka a dumali, zda by ho zabili, kdyby měli tu příležitost. Usoudili však, že ne.

„Když jsme chodili s maminkou za ručičku, vždycky jsem chtěl zašlapat nějakého brouka. Ona říkala: Nedělej to, ať se vrátí ke své mamince. Je to taková metafora toho – proč bychom zabíjeli nějakého Němce jenom proto, že byl na vojně? Musel tam jít. Pokud nic neprovedl, tak ne,“ podotkl host Interview ČT24.

Docela jiný pohled však má na to, že naprostá většina osvětimských dozorců dopadla dost možná mnohem lépe než onen zoufalý voják, který prchal před Rudou armádou, již německá propaganda tolik démonizovala. Z dozorců totiž Německo odsoudilo pouze půl procenta. „To ve mně vyvolává pocit, že je to chyba. Že historický vývoj Evropy byl zvláštní. (…) Zkrátka kdo něco provedl, ten měl být potrestán,“ míní Tomáš Radil.

Nezapomenout a neopakovat

Nejdůležitější však podle něj je nezapomenout na to, co dozorci a jejich nadřízení spáchali. Je známo, že když Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler přednesli v roce 1944 světu, co se v Osvětimi děje, leckdo nechtěl věřit, že by bylo lidstvo schopno něčeho takového. Sice díky Vrbově a Wetzlerově zprávě předčasně ustaly transporty z Maďarska, ale vraždění v Osvětimi (a také Chelmnu) pokračovalo, dokud ji neosvobodila Rudá armáda, a teprve tehdy svět plně uvěřil.

Jenomže Tomáš Radil se obává, že by svět mohl zapomenout na miliony mrtvých, na továrnu na smrt a na utrpení těch, kteří na smrt teprve čekali. Což nechce připustit. Čeho se lidé na lidech dopustili, je třeba připomínat každému, zejména však těm, kdo mají vlivné funkce a pravomoci. „Musíme se neustále starat, aby se to neopakovalo. A musíme tomu zabránit. Neustále na to upozorňovat, nebýt pohodlný a nemít strach,“ uzavřel Tomáš Radil.

Norimberské procesy
Zdroj: www.nuernberg.de/National Archives, College Park, MD, USA

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Slunečná obloha z počátku týdne se na víkend zatáhne

Začátek týdne bude v Česku převážně slunečný a beze srážek. Díky jasné obloze se nejvyšší denní teploty dostanou nad dvacet stupňů Celsia. O čtvrtečním Svátku práce se odpolední maxima přiblíží hranici letního dne, tedy k 25 stupňům. V pátek a v sobotu bude ještě tepleji, ale začne se zatahovat a o víkendu místy zaprší. Od neděle se také ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:16Aktualizovánopřed 44 mminutami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Po 16:30 už mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že je požár téměř uhašený. Okolnostmi události se bude zabývat i policie.
14:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Litvínovská rafinérie už zpracovává pouze ropu ze západu

Společnost Orlen Unipetrol v pondělí začala ve své litvínovské rafinérii zpracovávat výhradně ropu dovezenou ze západu rozšířeným italským ropovodem TAL. Tamní rafinérie tak poprvé od roku 1965 nevyužívají ruskou ropu z ropovodu Družba, informoval generální ředitel rafinérské skupiny Orlen Unipetrol Mariusz Wnuk.
před 1 hhodinou

Česko zruší kontroly na hranicích s Rakouskem kvůli slintavce

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) oznámil nové úpravy mimořádných veterinárních opatření v souvislosti s nákazou slintavky a kulhavky. Na tiskovém brífinku mimo jiné řekl, že Česko od pondělní půlnoci zruší kontroly na hranicích s Rakouskem. Skončí také zákaz vstupu do obor v Moravskoslezském, Zlínském a Jihomoravském kraji. V platnosti naopak zůstávají všechna opatření přijatá vůči Slovensku a Maďarsku.
13:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zprávy o ujetí od nehody jsou zkreslené či smyšlené, tvrdí šéfka zlínské hygieny

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje (KHS ZK) Eva Sedláčková prostřednictvím své kanceláře označila za zkreslené či smyšlené informace médií o své údajné dopravní nehodě. Podle Seznam Zpráv srazila v půlce března autem motorkáře a od nehody ujela. Zlínští zdravotničtí odboráři v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Vlastimilu Válkovi (TOP 09) vyjádřili názor, že Sedláčková nemůže dál zastávat funkci. Státní tajemník resortu požádal policii o informace o nehodě.
11:40Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Úmysl je zatím jedinou vyšetřovací verzí masivního požáru skládky plastů

Vyšetřovatelé rozsáhlého požáru skládky volně uložených plastů u Rynholce na Rakovnicku mají podezření na úmyslné zapálení, podle velitele zásahu Martina Vondry je to zatím jediná vyšetřovací verze. Hořely plasty určené k dalšímu zpracování a lesní porost. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden, řekl její jednatel Lubomír Černý.
11:13Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Systém e-zákonů vyjde podle NKÚ na téměř dvojnásobek. Vnitro to odmítá

Ministerstvo vnitra selhalo při tvorbě elektronického systému pro vydávání právních předpisů, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve zprávě uvedl, že termín dokončení systémů se protáhl na devět let místo plánovaných tří a předpokládané náklady na něj stouply z původních 482 na 903 milionů korun. Resort se závěry nesouhlasí, systémy e-Sbírka a e-Legislativa jsou podle něj plně funkční. Důvodem zpoždění podle něj bylo nerealistické nastavení před téměř deseti lety.
před 9 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o ruských výhrůžkách Haškovi

Hosté pořadu Události, komentáře týdne debatovali o výhrůžkách ruského exprezidenta Dmitrije Medvěděva vůči bývalému hokejovému brankáři Dominiku Haškovi. Tématy byly také rychlá jízda europoslance Filipa Turka (za Přísahu a Motoristy), která inspirovala další, přístup měst k bezdomovectví i otázka, jak skloubit práci zákonodárce s osobním životem. Debaty se zúčastnili filmový režisér a producent Václav Marhoul, právnička a bývalá politička Petra Buzková, redaktorka Deníku N Petra Procházková, publicista z Echo 24 Jiří Peňás a ekonomická komentátorka Lena Cohen. Debatu vedla Jana Fabianová.
před 10 hhodinami
Načítání...