Poslanci chtějí na seznam významných dnů zařadit připomínku Osvětimi a druhého odboje

Poslanci navrhují do seznamu významných dnů zařadit dva nové: 9. březen jako připomínku hromadné vraždy Židů z terezínského rodinného tábora a 18. červen jako Den hrdinů druhého odboje. Ten by měl připomínat poslední boj českých parašutistů, kteří našli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha úkryt v pražském pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje. Letos od jejich činu uplyne 75 let.

Vyhlazovací tábor v Osvětimi
Zdroj: Reuters Autor: Laszlo Balogh

S návrhem přišla skupina poslanců a změna by se měla stihnout ještě v tomto volebním období: „Podpora je předjednaná a navrženo je projednání ve zrychleném režimu,“ uvedl poslanec Antonín Seďa (ČSSD). Poslední poslanecká iniciativa ovšem dopadla neslavně a žádný nový významný den do seznamu nepřibyl

Teď by měl být do seznamu v zákoně o státních svátcích za 8. březen, tedy Mezinárodní den žen, vložen 9. březen jako Vyhlazení terezínského rodinného tábora v Auschwitz II – Birkenau. Po 10. červnu, kdy se připomíná Vyhlazení obce Lidice, má následovat 18. červen – Den hrdinů druhého odboje.

Video Události
video

Vyvraždění Židů a boj parašutistů by mohly připomínat nové významné dny

Oba navržené dny si už teď lidé připomínají: Například před dvěma lety byla na pražském nádraží Bubny odhalena socha Brána nenávratna jako připomínka židovských transportů.

Při největší hromadné vraždě československých občanů během druhé světové války bylo v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi z 8. na 9. března 1944 zabito 3792 terezínských vězňů. Z celého Československa, jehož předválečná židovská komunita čítala asi 350 tisíc lidí, zahynulo za války čtvrt milionu Židů.

Také hrdinství československých parašutistů a památku obětí heydrichiády pravidelně připomíná pietní akt v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje. „Je to propojení domácího i zahraničního odboje. Já za sebe lepší datum neznám,“ dodává ředitel Odboru válečných veteránů na ministerstvu obrany Eduard Stehlík.