Thajsko deportovalo českého občana viněného z šíření HIV

Thajská policie deportovala Čecha Zdeňka Pfeifera, který byl zadržen v Thajsku na základě českého zatykače pro podezření z vědomého šíření viru HIV. Informovala o tom agentura AP. České velvyslanectví v Bangkoku se k případu nechce vyjadřovat. Policie ČR už dříve oznámila, že Pfeifera viní z těžké újmy na zdraví, za což mu hrozí až 12 let vězení.

Zdeněk Pfeifer
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral

Na letiště doprovodil zatčeného českého občana šéf thajského imigračního úřadu Nattón Prochsuntchón a vedoucí konzulárního a vízového úseku českého velvyslanectví v Bangkoku Jaroslav Zamazal, uvedl thajský list The Nation.

Na videu agentury AP bylo vidět Pfeifera, jak je s hygienickou rouškou na obličeji eskortován z policejního auta k letištnímu terminálu. „Pracovali jsme na tom případu několik týdnů, až jsme dostali tip od jednoho z občanů, který vedl k zatčení podezřelého,“ prohlásil Prochsuntchón. 

Podezřelý se o svém onemocnění údajně dozvěděl už v září 2013

Pfeifera zatkla thajská policie minulý týden na ostrově Pchúket. Ve čtvrtek mu tamní soud udělil pokutu za překročení povolené délky pobytu. Pfeiferovi vypršelo vízum v roce 2015 a k nedodržení podmínek pobytu se přiznal. Dostal pokutu ve výši tisíc bátů (přes 700 Kč) a byl odsouzen k měsíčnímu vězení s jednoročním odkladem.

Thajské úřady začaly po devětačtyřicetiletém Pfeiferovi pátrat po upozornění Interpolu. Podezřelý se údajně dozvěděl v září 2013, že je HIV pozitivní, přesto o tom neinformoval žádného svého sexuálního partnera. Při vyšetřování následně policisté zjistili, že měl v Česku styk minimálně s 23 muži. Nejmladšímu z nich bylo v době styku pouhých 13 let.

S dalšími partnery měl pak Pfeifer styk také v Thajsku. Thajská policie nicméně uvedla, že nikdo z nich zatím nepodal stížnost.