Recyklace plastového odpadu se může dostat do ohrožení. Kvůli nízkým cenám ropy

Recyklace plastového odpadu se brzy může dostat do potíží. Upozorňuje na to Svaz průmyslu druhotných surovin s tím, že ropa je stále levná a levně se proto vyrábějí i nové plasty. Za posledních pět let spadla cena suroviny na polovinu.

Video Události
video

Recyklace plastového odpadu se brzy může dostat do potíží

Ceny, za které už vytříděný materiál další zpracovatelé vykupují, už delší dobu klesají. Například u modrého polyethylenu spadla za poslední rok a půl o 40 procent. U pevných fólií byl propad dokonce o tři čtvrtiny.

„Pokud ta cena nebude umožňovat zpracování odpadu, tak samozřejmě hrozí i to, že může dojít k zastavení recyklace,“ dodal Petr Šulc, ředitel Svazu průmyslu druhotných surovin.

Podle ministerstva životního prostředí teď recyklace žádných surovin v ohrožení není. Na podporu systému opětovného využívání materiálů má vyhrazeno až do roku 2023 asi 14 miliard korun.

Co se týče samotného třídění plastového odpadu, v této činnosti se Češi neustále zlepšují. Podle posledních souhrnných dat ho v roce 2015 odhodili do žlutých kontejnerů skoro 118 tisíc tun.