Chartisté, nebo ztroskotanci? Před čtyřiceti lety zaútočila komunistická propaganda

V Rudém právu vyšel 12. ledna 1977 článek Ztroskotanci a samozvanci hanobící Chartu 77 i její signatáře. Text byl součástí rozsáhlé propagandistické kampaně, již tehdejší režim rozpoutal proti chartistům.

Charta 77 byla prvním a nejdéle působícím opozičním hnutím v sovětském bloku a inspirovala podobné aktivity v jiných zemích. Po zveřejnění prohlášení na začátku ledna 1977 vyšel tento text v předních světových denících a pozornost mu věnovaly západní tiskové agentury a rozhlasové stanice. Nezpochybňoval legitimitu stávajícího režimu a chtěl vést dialog. Režim však reagoval ostře.

„Sedmého ledna 1977 se při tradičním pátečním zasedání předsednictva ÚV KSČ, nejvyššího orgánu strany, rozhodlo o tom, že bude zahájena nejenom kampaň, ale i její represivní část,“ přiblížil historik z Ústavu pro studium totalitních režimů Petr Blažek.

„Vedle represivních opatření, které měly podobu výslechů na Státní bezpečnosti, přípravy politického procesu, různých mimosoudních postihů, které se týkaly možnosti řídit automobily, vyhazovů z práce nebo byli lidé dáni na méně kvalifikované místo, byla zahájena propagandisticko-dehonestační kampaň,“ dodal historik.

9 minut
Blažek: Byl to jeden z prvních článků, který odstartoval kampaň proti signatářům Charty 77
Zdroj: ČT24

Již 7. ledna 1977 vyšel v Rudém právu první článek o Chartě pod titulkem Čí je to zájem. O pět dní později pak deník publikoval text Ztroskotanci a samozvanci, kde o prohlášení Charty mluví jako o „protistátním, protisocialistickém, protilidovém a demagogickém hanopisu, který hrubě a lživě pomlouvá Československou socialistickou republiku a revoluční vymoženosti lidu“.

Signatáře pak charakterizoval jako „sluhy a agenty imperialismu, zaprodance či sionisty“. Blažek podotýká, že článek nebyl podepsán konkrétním autorem, ale redakční zkratkou. „Do dnešní doby není úplně jasné, kdo ho psal, zřejmě to bylo kolektivní dílo,“ dodal.

Následovala anticharta

Vrcholem této kampaně se stala takzvaná anticharta, kterou koncem ledna přijali umělci na shromáždění v Národním divadle. „V lednu 2002 vyšly poprvé seznamy osob, které podepsaly prohlášení loajality vůči komunistickému režimu. Bylo to asi sedm tisíc lidí,“ přiblížil Blažek.

Slova o tom, že si mysleli, že podepisují prezenční listinu, považuje za výmluvu. „Používali ji lidé, aby ospravedlnili svůj krok. Jednalo se o krok, který asi značná část vnímala se značným ponížením, s velkými vnitřními rozpaky nebo dokonce studem,“ uvedl historik.

Charta přes snahu režimu ve své činnosti pokračovala a pomohla vytvořit prostor pro přechod k demokratickým změnám v roce 1989.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSenát schválil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí

Senát podpořil změny v uznávání kvalifikací ze zahraničí. Novela odráží loňský nález Soudního dvora Evropské unie a nyní ji dostane k podpisu prezident. Senátoři mají na programu i novelu školského zákona. Podle předlohy by se mělo převést financování nepedagogických pracovníků ze státu na obce a kraje. Kritici ale upozorňují, že na to nebude dost peněz.
09:01Aktualizovánopřed 31 mminutami

Prezident Pavel udělil čtyři milosti

Prezident Petr Pavel udělil čtyři milosti. Mimo jiné dvěma ženám potrestaným za porušování zákazu řízení a za řízení po požití návykové látky. Jedna z nich je samoživitelka, druhá se dlouhodobě léčí s velmi závažným onkologickým onemocněním. Tuto svou ústavní pravomoc prezident využil už počtvrté a celkem dosud udělil už sedmnáct milostí.
10:16Aktualizovánopřed 44 mminutami

Počet lidí ošetřených kvůli horku roste, za pár let se zdvojnásobil, ukazují data

Vlny veder jsou stále delší a intenzivnější. Protože lidský organismus je na takové extrémy citlivý, projevuje se to už i na lékařských statistikách. Dokazují to i data Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za poslední roky.
před 48 mminutami

Obrana podepsala smlouvu na nákup vozidel Titus za čtyři miliardy

Ministerstvo obrany podepsalo s firmou Eldis ze skupiny Czechoslovak Group smlouvu na pořízení 24 kolových obrněných vozidel Titus. Cena celé zakázky činí 4,068 miliardy korun bez DPH. Armáda získá 22 kusů vozidel ve velitelsko-štábní verzi a další dvě vozidla v základní výbavě bez komunikačních systémů pro výcvik řidičů či školení instruktorů a specialistů. Vozidla armáda dostane do konce listopadu 2027.
před 1 hhodinou

Po bouřkách se o víkendu vrátí třicítky

Po studené frontě, která ve čtvrtek do Česka přinese bouřky, teploty o víkendu opět přesáhnou tropických třicet stupňů Celsia. V neděli se začne ochlazovat a denní teploty by se příští týden mohly pohybovat kolem dvaceti až pětadvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

Přes aplikaci Záchranka už letos volalo o pomoc 14 tisíc lidí

Mobilní aplikace Záchranka do letošní poloviny června hlásí přes 14 tisíc tísňových volání. To je o téměř dva tisíce více než ve stejném období loni. České televizi to potvrdila mluvčí Maria Brindzáková. Aplikaci v Česku aktuálně využívá přes 3,4 milionu lidí. Klíčové je tlačítko pro přivolání první pomoci, lokátor nebo spolupráce s horskou službou.
před 4 hhodinami

Záchranáři už řeší první otravy houbami. Těch smrtelných ale ubývá

Přestože je sucho, na některých místech i tak už rostou houby. A zdravotníci již řešili první případy otrav. Obzvláště nebezpečná je muchomůrka zelená, kterou si lidé často pletou s bedlou. Konzumace už jediné plodnice může končit smrtí. Aby se houbař otravě vyhnul, měl by dle toxikoložky Daniely Pelclové „sbírat houby, které zná – a když si není stoprocentně jistý, tak vynechat ty s lupeny“. Zároveň ale Pelclová dodává, že případů úmrtí v důsledku otravy ubývá. Podle ní za tím stojí jak lepší léčba, tak účinnější protijedy. „Velmi důležité je, že lidé přicházejí dřív,“ dodala expertka.
před 5 hhodinami

ČNB oslabila korunu a přivodila inflaci, velká chyba, říká Michl

„Nad inflací ještě nemáme vyhráno ze dvou důvodů – před covidem byly příliš dlouho nulové úrokové sazby, vytvořila se tak spousta nových peněz. A pak Česká národní banka udělala velkou chybu a sama přivodila inflaci tím, že oslabila korunu. Tam jsme doopravdy chybovali a nesmíme to znovu dopustit,“ prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Ninou Ortovou guvernér centrální banky Aleš Michl s odkazem na působení svého předchůdce ve funkci Jiřího Rusnoka.
před 5 hhodinami
Načítání...