Ve středočeské obci Lázně Toušeň začali veterináři s utrácením chovu, ve kterém se objevila nákaza ptačí chřipkou. Jde zhruba o tisíc kusů drůbeže. Celkem je na území republiky nahlášeno již pět ohnisek ptačí chřipky. Do konce ledna byly proto zakázány výstavy drůbeže, okrasného ptactva a holubů. Nebezpečí dalšího rozšíření nákazy je podle Státní veterinární správy „obrovské“.
V Česku je už pět ohnisek ptačí chřipky. Veterináři utrácejí drůbež v Lázních Toušeň, pokračují i na jihu Moravy
O víkendu se nákaza nově objevila v jihomoravském Brodě nad Dyjí a také ve středočeských Lázních Toušeň. Obec je prvním místem mimo jižní Moravu, kde se virus vyskytl. „Je tu asi 35 hasičů z krajského hasičského záchranného sboru z Kladna, asi 13 policistů a 10 pracovníků veterinární správy,“ sdělil starosta obce Luboš Valehrach (za TOP 09).
Chov pozůstával především ze slepic a hus, ale i několika pštrosů a pávů. Utracená zvířata odveze kafilerní společnost. U čtyř lidí, kteří se o zvířata v chovu v Lázních Toušeň starali, budou lékaři preventivně sledovat jejich zdravotní stav. Vstup do ohniska nákazy je zakázán.
Ve všech místech, kde se nákaza vyskytla, pokračují zvláštní opatření, sledují se veškeré úhyny ptáků a dodržují se přísná hygienická pravidla. Do žádné z lokalit by neměli vstupovat nepovolaní lidé, protože každý, kdo neprojde následnou speciální očistou, se může stát šiřitelem nákazy.
Na jihu Moravy likvidují veterináři drůběž v okruhu tří kilometrů od ohnisek
O plošném odstranění ptactva ve středních Čechách se zatím nerozhodlo, naopak na jihu Moravy veterináři likvidují veškerou drůbež v perimetru tří kilometrů od ohnisek nákazy. V Krumlově již utratili zhruba 2000 kusů drůbeže, v Ivančicích už 2500. V úterý budou pokračovat v Nové Vsi a Oslavanech. Za utracená zvířata mohou chovatelé požadovat od státu odškodné.
Žádná nová ohniska nákazy nebyla objevena. „Zatím žádné další potvrzené není. Průběžně se však do Prahy odesílají vzorky, u nichž je podezření, že smrt způsobila ptačí chřipka,“ sdělil ředitel Krajské veterinární správy Jaroslav Salava.
S utrácením drůbeže pomáhají hasiči. Denně musejí také vyjíždět zhruba k deseti případům volně žijících uhynulých ptáků. Zřídili kvůli tomu i speciální jednotky.„ Denně nám lidé volají, že našli mrtvé zvíře, denně vyjíždíme i k těmto případům,“ řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.
Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy ČR Zbyňka Semeráda je nebezpečí dalšího rozšíření chřipky do dalších regionů „obrovské“. „Vezou se vzorky z Moravskoslezského kraje, nějaké úhyny jsou hlášeny z Ústeckého kraje. Neustále došetřujeme všechny nahlášené případy,“ doplnil ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR Zbyněk Semerád.
Leden bez ptačích výstav
V reakci na výskyt viru zakázala Státní veterinární správa pořádat výstavy drůbeže, okrasného ptactva a holubů. Opatření potrvá do konce ledna, případně může být prodlouženo. Organizátoři již zrušili jednu výstavu v okolí středočeského ohniska.
„Vzhledem k tomu, že každý den chodí hlášení o jednotlivých či hromadných úhynech drůbeže a ptáků v drobnochovech, rozhodli jsme se do konce ledna zrušit veškeré svody, to znamená zejména výstavy a burzy ptáků a drůbeže,“ zdůvodnil krok Semerád.
Semerád ubezpečil, že celosvětově dosud nebylo zaznamenáno, že by se v České republice aktuálně se vyskytující virus ptačí chřipky přenesl na člověka. „V současné době je to problém ptáků a drůbeže,“ uvedl. Ptačí chřipka se v České republice vyskytla po deseti letech, tehdy však byl virus nebezpečnější, neboť se přenášel i na savce.
Jihočeští členové Českého svazu chovatelů naopak doufají, že se jim infekce vyhne a budou moci uspořádat burzu exotického ptactva, kterou mají naplánovanou na sobotu 4. února. Ta poslední 7. ledna se uskutečnila bez problémů, řekl člen organizace Zdeněk Krlín z Českých Budějovic.
„Modlíme se, aby se někde v okolí nevyskytlo ohnisko nákazy, zatím se nás to nedotýká,“ řekl Krlín. Podle něj jsou navíc papoušci většinou odděleni od divokého ptactva, chovají se v klecích nebo voliérách, do kontaktu s divokým ptactvem by tedy přijít neměli.