Drahoš končí, do čela Akademie věd usedá Eva Zažímalová

Jednašedesátiletá biochemička Eva Zažímalová obstála při volbě předsedy Akademie věd České republiky. Volba byla spíše formální, protože Zažímalová byla jedinou kandidátkou, akademický sněm pouze potvrdil podporu, kterou už získala od 40 z 54 ústavů akademie. Budoucí předsedkyně chce přesvědčit vládu, aby ročně dávala akademii až sedm miliard Kč. Nyní dostává od státu 4,5 miliardy.

Video Události
video

UDÁLOSTI: V čele Akademie věd stanula Eva Zažímalová

Sněm volil Zažímalovou v tajném hlasování. Z 209 odevzdaných volebních lístků podpořilo Zažímalovou 195 členů. Sedm bylo proti, šest se zdrželo hlasování a jeden lístek neplatil.

Nastupující předsedkyně si důvěry kolegů váží. „Slibuji, že udělám, co budu moci, aby Akademie věd byla v co nejlepší kondici. Uvědomuji si velmi dobře, že to není práce pro jednoho člověka,“ řekla po oznámení výsledku volby. Považuje za důležité, aby i do dalších orgánů AV ČR, akademické i vědecké rady byli zvoleni kvalitní lidé. „Věřím, že posuneme Akademii věd o kousek dál,“ dodala.

Zažímalová má podporu končícího předsedy AV i politiků 

Končící šéf Akademie věd Jiří Drahoš vidí v osobě Zažímalové spojení nezpochybnitelné vědecké kvality s respektem v široké akademické obci. Její kandidaturu přivítali i vicepremiér pro výzkum Pavel Bělobrádek a ministryně školství Kateřina Valachová. Oba věří, že Zažímalová naváže na práci současného vedení akademie.

Video Zprávy v 16
video

Zprávy: Akademický sněm zvolil předsedkyní AV ČR Evu Zažímalovou

Zprávy: Akademický sněm zvolil předsedkyní AV ČR Evu Zažímalovou

Zažímalová: Bylo by ideální dostávat víc peněz z institucionálního financování

Rozhodnutí sněmu ještě musí schválit vláda a podepsat prezident. Pokud vše půjde podle plánu, ujme se biochemička na čtyři roky funkce předsedkyně AV na jaře 2017. Zažímalová patří k nejuznávanějším českým vědkyním.

Od roku 1983 pracuje v Ústavu experimentální botaniky AV ČR, v letech 2003 až 2007 byla zástupkyní ředitele a do roku 2012 ústav vedla. Ve vedení AV ČR se v současnosti věnuje i hodnocení výzkumných týmů.

Dlouholetému šéfovi největší výzkumné instituce v ČR Jiřímu Drahošovi skončí mandát příští rok na jaře. V médiích již připustil, že zvažuje kandidaturu na prezidenta republiky. Zda tak učiní, by měl oznámit, až skončí ve funkci šéfa akademie.