Zařízení pro ohrožené děti by měla dostávat trvalé příspěvky na lůžko. Získají tak finanční jistotu

Klokánky a další zařízení, která se starají o ohrožené děti, by mohla dostat od státu víc peněz. Změnit by se měl způsob jejich výplaty. Kromě příspěvku za dítě by měla dostávat i peníze na lůžko, a to bez ohledu na jeho obsazení. Návrhy změn má projednat ministerstvo práce a sociálních věcí i senátoři.

Video Organizace by po chystané změně získaly finanční jistotu
video

Po chystané změně by organizace získaly finanční jistotu

Zdroj: ČT24

Například ve štěrboholském Klokánku momentálně bydlí 28 dětí, na které zařízení dostává od státu příspěvky. V případě, že děti odjedou třeba na prázdniny, peníze nedostane. „Zákon nám říká, jaké personální obsazení máme mít. Peníze ale dostáváme jenom na počet dětí, které tu fyzicky máme,“ vysvětlil Jan Vaněk, vedoucí Klokánku Štěrboholy.

Stejné problémy řeší i zbývajících 16 Klokánků a desítky dalších zařízení. Výplata státního příspěvku by se proto měla změnit. Nyní výše příspěvku dosahuje 22 800 korun na dítě. Podle novely, kterou schválil Senát, by zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc měla dostávat automaticky dvacet tisíc na každé lůžko. Dalších 4500 až 6350 korun by jim stát přispěl na základě věku dítěte.

Podle Zdeňka Papouška, nestraníka za KDU-ČSL, by tak organizace získaly finanční jistotu a nemusely se obávat, zda jim zbydou peníze na výplaty nebo energii.

Marksová: Potřebná lůžka by se měla financovat stoprocentně 

Návrh by podle překladatelů vyšel zhruba na 107 milionů ročně. Ušetřilo by se ale na penězích, které se pravidelně posílají na dofinancování těchto služeb. „Ministerstvo financí počítá s uvolněním finančních prostředků na toto opatření. Nicméně nepředpokládáme, že by dopad do státního rozpočtu byl tak vysoký,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Gabriela Štěpanyová.

Obdobnou změnu připravilo i ministerstvo práce a sociálních věcí. Organizace chce ale zařadit pod zákon o sociálních službách. „Je potřeba, aby kraje jasně definovaly, v kterých městech taková zařízení potřebují a kolik potřebují krizových lůžek. Ta by se pak měla financovat stoprocentně,“ míní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Změna plateb by podle zástupců zařízení pro děti měla proběhnout co nejrychleji. Mnohamilionové dluhy Fondu ohrožených dětí totiž podle jeho vedení částečně způsobilo i současné nastavení příspěvků.