Chladno a deštivo v Česku zůstane i příští týden. Druhá polovina října přinese oteplení

Chladno a déšť přetrvají v České republice i příští týden. V druhé polovině října se mírně oteplí a ubude srážek. Počátkem listopadu však teploty opět klesnou. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi počasí, kterou vydal Český hydrometerologický ústav (ČHMÚ).

Video Události za okamžik a počasí
video

Maximální teploty se v druhé polovině října mohou vyšplhat na 15 stupňů

Po velmi teplém začátku školního roku se v prvním říjnovém týdnu prudce ochladilo. Průměrné denní teploty se dostaly pod dlouhodobý průměr, přidaly se i vydatné srážky. Podle meteorologů toto počasí přetrvá i v nadcházejícím týdnu. „V dalším období předpokládáme mírné oteplení a teploty vzduchu se tak dostanou na průměrné hodnoty odpovídající této roční době,“ uvedli meteorologové. 

Průměrná nejvyšší teplota dosáhne příští týden deseti stupňů. V období od 17. do 30. října bude o stupeň vyšší.  Maximální teploty se mohou vyšplhat až na patnáct stupňů. První listopadový týden však teploty opět klesnou.

Srážky dosáhnou v druhé polovině října průměru

Z hlediska srážek očekávají meteorologové týden od 10. do 16. října slabě nadprůměrný. V dalších třech týdnech by měly být teploty kolem dlouhodobého průměru, který pro období od 10. října do 6. listopadu činí 7,5 stupně Celsia. 

Nejchladněji bylo v sledovaném období v roce 1997, kdy průměr činil 4,2 stupně Celsia. Naopak nejvyšší průměr zaznamenaly meteorologové v roce 2000, a to 10,4 stupně. Průměrný úhrn srážek v ČR v daném období je 36 milimetrů.

ČHMÚ upozorňuje, že měsíční výhled vyjadřuje pouze celkový charakter počasí a nevylučuje možné výkyvy. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 a u srážek kolem 65 procent.