Česko pomáhá v boji proti Islámskému státu. Po vojenských expertech vyšle i lékaře

V Iráku by již od prosince mohla působit zdravotnická jednotka české armády. Její vyslání schválila vláda, souhlasit s ním ale ještě musí parlament. Vojenští zdravotníci mají na Blízkém východě léčit irácké a spojenecké vojáky, kteří zde bojují proti radikálním sunnitům z Islámského státu.

„Jde o další formu naší aktivní účasti na boji proti terorismu,“ uvedl na twitteru předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Český zdravotnický tým pro Irák mají tvořit chirurgové, anesteziolog i zdravotní sestry. Zázemí najdou v připravované vojenské nemocnici amerického námořnictva, která vzniká sedmdesát kilometrů jižně od Mosulu.

První pacienty by měla přijmout ještě na podzim a poslouží iráckým a koaličním vojákům, kteří by byli zraněni v boji s islámskými extremisty. Češi by v nemocnici mohli začít působit ještě před koncem roku a ve hře je i ta varianta, že je po šesti měsících vystřídají další kolegové. Materiál potřebný k léčbě zabezpečí americká strana.

Česká pomoc poprvé: Letečtí instruktoři a jednání o dalších poradcích

  • zdravotnický tým pro americkou vojenskou nemocnici
  • výcvik iráckých pilotů na bitevnících L-159
  • munice pro iráckou armádu a kurdské milice

Zdravotnická pomoc pro Irák je ale jen jednou z forem pomoci, která na Blízký východ z Prahy směřuje. Prezident Miloš Zeman sice na Valném shromáždění OSN opakovaně hovořil o nutnosti vojensky zasáhnout na centrály islamistů, předseda vlády Bohuslav Sobotka se ale nechal několikrát slyšet, že Česko se pozemních ani leteckých operací proti Islámskému státu neúčastní a do války vstupuje jen nepřímo. „Přímé angažmá České republiky v bojích nepředpokládám,“ prohlásil letos v létě.

Od začátku srpna tak na irácké letecké základně v Baládu působí vojenský poradní tým složený převážně z příslušníků letecké základny v Čáslavi. Kontingent o jednatřiceti mužích v čele s deseti letovými instruktory má asistovat při výcviku iráckých pilotů na bitevnících L-159 ALCA; patnáctku těchto strojů Praha Bagdádu prodala v loňském roce a součástí kontraktu byl i veškerý servis a výcvik pilotů a pozemního personálu.

Mandát výcvikové misi vyprší na konci roku 2018, a přestože hlavním motivem prodeje byla letitá snaha zbavit se nepoužívaných letounů, v současnosti Praha výcvik pojímá i jako český příspěvek do boje proti radikálním sunnitům. „Tyto aktivity přispívají ke snížení motivace místního obyvatelstva k migraci a snížení rizika pronikání islamistických bojovníků do Evropy,“ poznamenal Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

obrázek
Zdroj: ČT24

Ministerstvo obrany zároveň s Irákem jedná, že by do země vyslalo další vojenské instruktory. „Budou se podílet na přípravě vybraných specialistů iráckých bezpečnostních sil,“ sděluje obrana s tím, že do bojů by čeští vojáci z řad ženistů nebo vojenské policie nijak nezasáhli. Mají radit iráckým kolegům v tamních výcvikových centrech. Za vyslání až třiceti vojáků (včetně výše uvedených zdravotníků) obrana podle odhadů zaplatí asi 167 milionů korun.

Česká pomoc podruhé: Munice pro Kurdy

Vedle výcvikové a zdravotnické asistence Česko do situace na Blízkém východě zasahuje i materiální podporou. Počátkem roku trojkoaliční vláda odsouhlasila, že do Jordánska poputuje 3,8 milionu nábojů pro útočné pušky a tři miliony nábojů pro kulomety v celkové hodnotě 14 milionů korun. Přepravu nábojů o váze 180 tun si pouštní království zajistilo samo.

Současně s tím armáda do Iráku poslala 3000 nových a 3600 starých samopalů, spolu s nimi do regionu zamířilo 7,2 milionu kusů nábojů celkem asi za 21 milionů korun. Transport v tomto případě zajistili Američané a minimálně část výzbroje měli získat Kurdové, kteří v nepřehledném bojišti tvoří jednu z nejefektivnějších protiislamistických sil.

Právě Kurdům také Česko už v roce 2014 darovalo osm milionů nábojů do kulometů a pět tisíc střel do pancéřovek RPG7, transport do kurdského Irbílu obstarali Kanaďané a šlo o výzbroj ze starších zásob, u které se kvůli přezbrojování a modernizaci nepředpokládalo další využití. Loni pak z Česka do Kurdistánu a Iráku putovalo deset milionů nábojů do samopalů a pět tisíc ručních granátů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vědci na Vysočině zkoumají dopady změny klimatu

V rámci mezinárodního projektu přijeli vědci na Vysočinu zkoumat dopady změny klimatu. Experti budou čtyři roky monitorovat zadržování vláhy v tamní půdě v souvislosti s teplotními extrémy a podle toho pak třeba vybírat stromy pro sázení. „Tento region je velice specifický kvůli klimatickým podmínkám a byly tady velké zásahy kvůli kůrovci,“ vysvětluje výběr lokace Michal Kepka z katedry geomatiky Fakulty aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni. Kromě Vysočiny bude výzkum probíhat například i v Rakousku, Finsku a Arktidě.
před 38 mminutami

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
před 1 hhodinou

Jednací řád sněmovny se upravit nedaří. Ani přes výzvy Ústavního soudu

Změnu jednacího řádu ve sněmovně se stále nepodařilo prosadit. Často tak dochází k dlouhým obstrukcím a k zablokování dolní komory. Naopak se někdy stává i to, že se někteří poslanci nedostanou ke slovu, protože veškerý čas vyčerpají politici s přednostními právy. Podle předsedy Ústavního soudu Josefa Baxy by přitom možná právě změna přednostních práv pomohla. Ústavní soud v poslední době ve svých nálezech několikrát označil současný jednací řád dolní komory za neudržitelný. „Mít právo přednosti neznamená, že můžu mluvit, o čem chci a jak dlouho chci,“ upřesňuje Baxa pro ČT.
před 1 hhodinou

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 9 hhodinami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 10 hhodinami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 10 hhodinami
Načítání...