Volby 2016: V Ústeckém kraji hodnotí lidé svůj život nejhůře. Kvůli ghettům

Na Ústecku bude letos otevřena dostavěná dálnice D8, vláda rozhodla o neprolomení těžebních limitů, výrazně roste cestovní ruch. Přesto obyvatelé hodnotí život v kraji vůbec nejhůře v republice, obzvlášť v okresech Most a Ústí nad Labem. Důvodem jsou vedle vysoké nezaměstnanosti vyloučené lokality. Mnozí mají strach, že se kvůli spekulantům v jedné z nich ocitnou. Problémům kraje se budou od 20:00 v předvolební debatě České televize věnovat lídři sedmi nejsilnějších stran usilujících o křesla v zastupitelstvu.

Ústí nad Labem
Zdroj: ČTK Autor: Libor Zavoral
  • Debaty se původně měl zúčastnit také lídr uskupení Severočeši.cz Sáša Štembera. Zmocněnkyně hnutí Hana Jeníčková však ve čtvrtek všechny kandidáty na krajském úřadě odvolala. 

V České republice přibývá vyloučených lokalit. Žije v nich zhruba 120 tisíc lidí, třetina z nich na Ústecku. Stará ghetta se rozšířila a vznikla nová. Za poslední dekádu se jejich počet rozrostl z 63 na 89. Lidé mají strach, aby se místo, kde bydlí, také neproměnilo ve vyloučenou lokalitu.

Důvodů, proč ghetta vznikají právě v Ústeckém kraji, je vícero. Jedním z nich je dlouhodobý odliv obyvatel. Vloni odešlo z kraje 1100 lidí, v oblasti je proto mnoho volných bytů, které patří k nejlevnějším v zemi. Skupují je spekulanti a následně je pronajímají sociálně slabým.

Přestože byty jsou nebývale laciné, majitelé je sociálně slabým pronajímají za ceny srovnatelné s Prahou. Třeba na ústeckém sídlišti Mojžíř se dá byt pořídit za 100 tisíc korun. Nájem však činí až 15 tisíc měsíčně. O stejných částkách hovoří i lidé ve Varnsdorfu nebo Děčíně.

Strach ze spekulantů

Jedná se o výhodný obchod, do roka se investice vrátí. Lidé z kraje se bojí, že spekulanti začnou skupovat i dražší byty na klidných sídlištích, které pronajmou několika problémovým rodinám. Cena okolních bytů kvůli tomu klesne, spekulanti si je pořídí a nastěhují do nich sociálně slabé. Z dobrého bydla se tak jednoduše může stát adresa ve vyloučené lokalitě.

V Děčíně pomohlo, že na sídlišti sociálně slabé zaměstnali v úklidových četách nebo jako asistenty strážníků. Nainstalovali tam také kamerový systém a vymysleli různé komunitní projekty. Pro město jsou takové výdaje vysoké, starousedlíci ale neodcházejí a byty se neuvolňují pro spekulanty.

Poprvé se o problému vyloučených lokalit začalo hlasitě diskutovat v roce 2011 po nepokojích na Šluknovsku. Tehdy vláda slibovala pomoc. Potřebné zákony ale vznikají pomalu a Ústecký kraj se s ghetty potýká ještě více než dříve.

Nejvíce nezaměstnaných v zemi

V Ústeckém kraji je kromě ghett také nejvíce lidí bez práce. Pro téměř 47 tisíc nezaměstnaných je k dispozici asi 7 tisíc volných míst. V okrese Chomutov pak na jedno volné místo připadá 11 lidí bez práce. Firmy mají zájem hlavně o technicky vzdělané lidi, dělníky do výroby, mechaniky nebo řidiče.

Polovina obyvatel, kteří na Ústecku nemají práci, má základní vzdělání, dalších 30 procent jsou lidé s výučním listem. „Momentální problém vidíme v tom, že je nízká motivovanost uchazečů nalézt zaměstnání,“ domnívá se ředitelka chomutovského úřadu práce Dagmar Vlčková. Faktem ale je, že práci nemohou sehnat také lidé v předdůchodovém věku, kteří by o ni stáli.

Některým pomáhá rekvalifikace. V okrese Louny počítají, že do roku 2019 jí projde 1100 lidí. Úřady práce nabízejí také příspěvky na dojíždění. Dlouhodobě nezaměstnaným je v Ústeckém kraji vyplácí od dubna.

Problémy i perspektivy kraje budou hlavním tématem večerní předvolební debaty. Pozvánku do studia dostali lídři osmi stran a hnutí, které podle průzkumů mají největší šanci dostat se do zastupitelstva. Lídr hnutí Severočeši.cz, které stáhlo všechny své kandidáty, se debaty nezúčastní.

Hosté jsou zváni na základě výsledků výzkumu, který pro Českou televizi vypracovaly dvě nezávislé renomované společnosti pro výzkum veřejného mínění Median a STEM/MARK. Výzkum se konal od 8. srpna do 3. září vždy na vzorku minimálně 1200 respondentů v každém kraji.

V Ústeckém kraji letos do krajských voleb kandiduje celkem dvacet tři stran, sdružení a hnutí. Před čtyřmi lety to bylo devatenáct stran a hnutí.

Předvolební průzkum v Ústeckém kraji 366.06 KB
Česká televize v průběhu čtrnácti dní představuje ve všech krajích strany, hnutí a jejich lídry, kteří kandidují ve volbách do krajských zastupitelstev. Sérii diskusí završí v předvečer voleb superdebata. K urnám lidé půjdou v pátek a v sobotu 7. a 8. října.
Pravidla volebního a předvolebního vysílání České televize 6.59 MB
Dodatek k volebním pravidlům 438.13 KB
Krajské volby 2016: Předvolební výzkumy v krajích 968.04 KB