Konvička podal trestní oznámení na Dolínka a chystá ho i na Sobotku

Martin Konvička podal trestní oznámení na náměstka pražské primátorky Petra Dolínka (ČSSD). Vadí mu, že se pokusil překazit nedělní akci před velvyslanectvím Saúdské Arábie tvrzením, že na místě praskla kanalizace. Podle Konvičky tak porušil svobodu shromažďování, zneužil pravomoc úřední osoby a šířil poplašnou zprávu. Zároveň zopakoval, že chystá trestní oznámení i na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD). 

Martin Konvička
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Oznámení na Dolínka bude podle Konvičky řešit Městské státní zastupitelství v Praze. V souvislosti s rozpuštěním nedělní akce dále podal k pražskému městskému soudu námitku svolavatele a postupem podle zákona o svobodném přístupu k informacím si zažádal o „důkladné vysvětlení postupu magistrátu“.

„Rozhodli jsme se tentokrát opravdu tvrdě bránit. Byla tam úředně zakázána satira. Rozpuštěním jednoho shromáždění to začíná, gulagem to končí,“ prohlásil. Dolínek snahy Konvičky odmítlkomentovat. „Tento pán si žádný můj komentář nezaslouží,“ dodal.

Akci Konvičkovy protiislámské iniciativy nazvanou „S humorem do Mekky“ rozpustila policie po výzvě úředníků. Účastníci shromáždění, kteří se převlékli za muslimy a před velvyslanectví umístili mobilní toaletu představující muslimskou svatyni, podle zaměstnanců magistrátu znevažovali náboženství a odchýlili se od původně ohlášeného programu. Nikdo zadržený nebyl.

Martin Konvička na Staroměstském náměstí
Zdroj: ČTK
Autor: Markéta Horešovská

V srpnu vzbudila Konvičkova iniciativa rozruch jinou protiislámskou akcí, při níž přijela s maketami zbraní na Staroměstské náměstí v převlecích za bojovníky Islámského státu. Policie incident vyšetřuje jako výtržnictví.

Konvička chce zhruba do deseti dnů podat trestní oznámení na řadu lidí včetně premiéra kvůli tomu, že údajně šířili poplašnou zprávu o vzniklé panice. „Pan premiér se mi omluví. Budu požadovat nějakou finanční kompenzaci, kterou, protože pravděpodobně vyhraju, věnuju na dobročinné účely,“ řekl.