Babiš možná zjistil, že vyřešení vepřínu v Letech není za deset minut, řekl Dienstbier

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s kritikou kvůli kontroverznímu výroku o koncentračním táboru v Letech na konci minulého týdne uvedl, že chce sehnat peníze na výstavbu památníku a zajistit výkup vepřína, který na místě tábora stojí. Po jednání se zástupcem vlastníka vepřína a návštěvě Let řekl, že jde o úkol ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD). „Možná zjistil, že to není tak, že by to vyřešil za deset minut, ale že to chce přece jen odvést nějakou práci na věci a že jednání nejsou tak primitivní,“ prohlásil Dienstbier v pořadu 90' ČT24.

Video 90’ ČT24 - Tábor v Letech
video

Dienstbier hostem pořadu 90' ČT24

Andrej Babiš v Letech uvedl, že má určitou představu o tom, jakou cenu by objekt vepřína mohl mít. „Nechci to ale komentovat, protože to není můj úkol. To má za úkol Jiří Dienstbier, vláda mu to uložila v březnu 2016, takže já věřím, že to vyřeší,“ řekl ministr financí. Že je hlavní role na Dienstbierovi, potvrzuje i Jan Čech ze společnosti AGPI, která vepřín vlastní a který s Babišem mluvil už v pondělí. „Vicepremiér se distancoval od toho, že by chtěl o podmínkách nebo nějakých věcech vyjednávat s tím, že to je záležitost ministra Dienstbiera,“ řekl.

Dienstbier se odpovědnosti nezříká. Podotýká však, že už když Andrej Babiš řekl, že pojede do Letů a dá na vyřešení problému peníze, bylo to pro ministra pro lidská práva problematické. „Věc se projednávala v režimu utajení, z dobrých důvodů. To znamená, že Andrej Babiš tady začal v rozporu se zákonem mluvit o věci, která v tomto režimu probíhala,“ přiblížil Dienstbier.

Jiří Dientsbier

Jiří Dienstbier

ministr pro lidská práva

„Možná v předchozích vládách nebyla dostatečná politická vůle vyčlenit dostatečné prostředky. Doufám, že to nebude případ této vlády, když se k řešení přihlásil i ministr financí.“

Jiří Dienstbier

ministr pro lidská práva

Podle ministra pro lidská práva není úplně jednoduché dosáhnout dohody ohledně vepřína tak, aby se potkaly zájmy vlády, pro kterou je nepřijatelné, aby na místě, kde trpělo a zemřelo tolik lidí, byla provozována velkovýkrmna vepřů, s postojem vlastníka vepřína, který má legitimní majetkové zájmy.

Tak jako ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) si Dienstbier přeje, aby otázku vepřína v Letech vláda dotáhla do konce. „Udělám pro to všechno, ale že bych mohl nyní stoprocentně garantovat, že se tak stane, to nemohu. Už jsem to říkal, musíme se dohodnout s majitelem,“ uvedl.

Výkup, nebo výměna

Současný stav jednání bere Dienstbier tak, že vyloučena není ani varianta výkupu vepřína, ani varianta výměny za jiný provoz. Znalecký posudek mají zadávat v nejbližších dnech.

„Pro vládu je samozřejmě velmi problematické shánět pozemky, pak provádět hodnocení dopadů na životní prostředí, územní řízení, stavební povolení, vypisovat veřejnou zakázku, pak ji dokončovat, kolaudovat a na konci procesu někdy v budoucnu směnit jednu velkovýkrmnu za druhou,“ podotknul Dienstbier.

Je podle něj reálný odhad, že by něco takového trvalo deset let. „Možná, že kdyby to šlo velmi dobře, tak osm. Velmi to odsouvá řešení. Mimo jiné to je důvod, proč by vláda preferovala variantu přímého vykoupení nemovitostí,“ dodal.

„Nechceme, aby to naši společnost, respektive akcionáře naší společnosti stálo byť jeden jediný haléř.“

Jan Čech

1. místopředseda představenstva AGPI

Vlastník vepřína to ovšem bere z toho úhlu, že nový provoz v podstatě nechce stavět. „Nám stačí ten, co máme,“ podotknul Čech. „Vzhledem k tomu, že společnost prostřednictvím vlády má zájem nám náš provoz odebrat, tak bychom rádi, abychom s tím neměli žádné starosti,“ dodal.

Kde nebyla politická vůle 

Dienstbier mimo to ale také zmínil, že celá záležitost je otázkou politické vůle. „Ani podstatně vyšší částka nemůže být problémem v případě, že se řekne, že to je priorita, že je pro nás společensky nepřijatelné, aby na takovém místě byla provozována velkovýkrmna vepřů,“ uvedl s tím, že je také poptávka určité části společnosti, nejenom české, ale i mezinárodní, a že to je i ostuda pro Českou republiku v zahraničí, že něco takového je v tuzemsku stále možné.

Špatně se podle Dienstbiera hodnotí, proč minulé vlády nedokázaly situaci vyřešit. Věc souvisí ale i s tím, jak je vnímán romský holocaust. „Věc je zatížena předsudky ve společnosti vůči Romům. Co by se netolerovalo ve vztahu k židovskému holocaustu, se přece jen o něco více u části společnosti toleruje ve vztahu k romskému holocaustu,“ zmínil.

Na počátku současných debat o areálu jihočeského vepřína, na jehož místě za druhé světové války fungoval koncentrační tábor pro české Romy, stál předvolební výjezd Babiše do severočeského Varnsdorfu. Tam vicepremiér podle Aktuálně.cz prohlásil: „Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To, co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam.“

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) svého vicepremiéra příkře odsoudil (ministr podle něj překročil hranici mezi populismem a náckovstvím) a doporučil mu, že než aby šířil „takové blbosti“, měl by se omluvit, zastydět a Lety navštívit.

Babiš kontroval, že jeho slova novináři vytrhli z kontextu a že lidé, kteří ho kritizují, pro řešení nevkusné situace, kdy na místě tábora stojí velkovýkrmna, dvacet let nic neudělali. Za svá slova se nicméně skutečně omluvil.