Parazituje na problémech soužití s Romy, opřel se Sobotka do Babiše

3 minuty
Babiš se omluvil za výrok o romském koncentračním táboře v Letech
Zdroj: ČT24

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se omluvil za slova o romském koncentračním táboře v Letech. Výrok zároveň označil za vytržený z kontextu. Při návštěvě Varnsdorfu podle serveru Aktuálně.cz řekl, že v Letech byl pouze pracovní tábor, ve kterém skončili ti, kteří nechtěli pracovat. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další politici Babišovy výroky ostře odsoudili. Premiér později přitvrdil. Uvedl, že Babiš překročil hranici mezi populismem a náckovstvím.

„Byly doby, kdy všichni Romové pracovali. To co píší v novinách, ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ citoval ve čtvrtek slova Babiše server Aktuálně.cz

Babiš se druhý den na tiskové konferenci hájil, že jeho slova byla vytrhnuta z kontextu: „Debatoval jsem s občany na chodníku a bohužel tisíckrát opakovaná lež je pravda. Pravděpodobně jsem se neobratně vyjádřil… Samozřejmě odsuzuji holocaust, odsuzuji koncentrační tábory… Pokud jsem se někoho dotkl, tak se všem omlouvám.“

Na vicepremiérův výrok ale ještě před jeho omluvou reagovala řada politiků. Podle premiéra by se měl jet do Let podívat a seznámit se s fakty. V pátek pak Sobotka v prohlášení na Facebooku uvedl, že Babiš politicky parazituje na problémech soužití s Romy: „V doprovodu novinářů zajel do vyloučené lokality a strašně se divil, jak to tam vypadá. Vypomohl si nepravdivou historickou paralelou, idealizující poměry v koncentračním táboře v Letech, za kterou by se nemusel stydět žádný z představitelů tehdejšího protektorátu, ale ani současné extrémní pravice.“ 

Mezi populismem a náckovstvím je velmi tenká hranice. Obávám se, že ministr financí ji teď svými výroky překročil… Na jeho místě bych zajel do Let a na dlouho sklonil hlavu před památníkem mužů, žen a dětí, kteří buď skončili svůj život v Osvětimi, nebo byli utýráni nelidskými poměry, které v táboře panovaly.
Bohuslav Sobotka

Dienstbier chce Babišovy výroky řešit na vládě

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by měl Babiš odejít z politických funkcí. Téma chce řešit i na jednání vlády: „Zpochybňování holocaustu v jakékoliv podobě je naprosto nepřijatelné a nemístné… Kdyby tu byla dostatečně silná politická kultura, tak by politik po takovém výroku nemohl vydržet ve funkci ani hodinu, pokud by se výrok ukázal jako autentický. Andrej Babiš ho přiznal.“

Popírání holocaustu je trestný čin. Dienstbier v této souvislosti připomněl, že za v podstatě identický výrok na adresu tábora v Osvětimi byla v pátek v Německu odsouzena na osm měsíců 87letá pravicová extremistka. Orgány činné v trestním řízení by se proto podle něj měly Babišovými výroky zabývat. 

„Pokud byl výrok takto řečen, tak je naprosto nepřijatelný a reakce je naprosto přiměřená… Vysvětlení a omluva nebyla dostatečná,“ reagoval na vyjádření Dienstbiera vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Když Babišova slova slyšel poprvé, myslel si dokonce, že jde o podvrh. K odchodu z funkce ale nikoho vyzývat nechce. „Je to záležitost politické kultury a sebereflexe. Takové věci se prostě stát nemohou,“ poznamenal. 

Tábor Lety začal fungovat v roce 1940 formálně jako kárný pracovní a určený byl pro osoby, které se – dobovým slovníkem – štítily práce. Romové tvořili necelých deset procent vězňů, dále šlo o tuláky nebo bezdomovce.

Změna nastala v roce 1942, kdy Lety změnily své určení na sběrný tábor (židovským ekvivalentem sběrného tábora byl na českém území Terezín). Od srpna 1942 se hovoří o táboře určeném pro „potírání cikánského zlořádu“. Dozor zde po celou dobu nevykonávali nacisté, ale dozorci z řad českého četnictva.

Do května 1943 táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo ani ne šest set romských vězňů. Do druhé světové války žilo na území dnešního Česka odhadem do deseti tisíc českých Romů; nacisté podle odhadů zavraždili devadesát procent jejich populace. 

Romský koncentrační tábor v Letech
Zdroj: ČTK

Jakékoliv zlehčování nacistické genocidy a jejích obětí označil za nemístné i místopředseda KSČM Josef Skála a místopředseda ODS Martin Kupka. Podle předsedy poslaneckého klubu Úsvitu Marka Černocha je na Babišovi, aby vyvodil důsledky: „Žádný rozumný člověk nezpochybňuje holocaust, koncentrační tábory a válečné hrůzy.“

TOP 09 podle svého předsedy Miroslava Kalouska ve sněmovně navrhne zařazení mimořádného bodu, který by se Babišovými slovy zabýval: „Sněmovna by měla vyzvat ministra k omluvě a rezignaci. Chceme-li zůstat civilizovanou zemí, nepřipadá jiné řešení v úvahu… Je tam zjevný obdiv k praktikám třetí říše, jak se dokázala vypořádat s romskou otázkou.“ Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje Babišova slova také za nepřijatelná a vnímá je jako důvod k rezignaci.

Vepřín v Letech řeší vlády už 18 let

V důsledku vyhlazovací politiky nacistického Německa zemřelo až půl milionu evropských Romů, některé odhady ale hovoří i o osmi stech tisících obětí. Sdružení Romea v souvislosti s Babišovými výroky na webu zveřejnilo svědectví lidí, kteří koncentrační tábor v Letech přežili. 

obrázek
Zdroj: ČT24

Na místě někdejšího tábora stojí v současnosti vepřín a české vlády tuto nedůstojnou okolnost řeší již osmnáct let. Babišova slova padla ve chvíli, kdy se jeho kabinetní kolegové Jiří Dienstbier a Daniel Herman přiblížili dohodě na vykoupení celého areálu. Podle Hermanova srpnového vyjádření by celý odkup měl proběhnout v průběhu nadcházejících dvanácti měsíců. 

Spory poslanců o Babišův výrok

Poslanec Lukáš Pleticha (ČSSD) řekl v pořadu Události, komentáře ČT, že Babiš lovil hlasy ve Varnsdorfu, kde problém v soužití je a byly tam před třemi lety i velké nepokoje. Na druhé straně vítám, že se omluvil, dodal poslanec. 

Babišův výrok hodnotím jako skandální, popírání holocaustu je v českém právním řádu trestným činem, ať to posoudí orgány činné v trestním řízení, uvedl ve stejném pořadu poslanec Martin Plíšek za TOP 09. Pokládá za nutné, aby se výroky Babiše příští týden zabývala Poslanecká sněmovna.

Poslanec za ANO Radek Vondráček zdůraznil, že se jedná o hrubé vytržení z kontextu. Andrej Babiš podle něho hovoří o tom, že než se to místo stalo místem hluboké tragédie a lidských neštěstí, tak to nějakou dobu opravdu byl pracovní tábor pro několik mužů, kteří tam byli zavírání. Poslanec řekl, že šlo o spontánní diskusi, „kdy si nehlídáte každou větu. Kdybychom tam dopsali míněno před rokem 1942, tak dojdete k závěru, že ta věta je opravdu v pořádku“. 

Vondráček je přesvědčen, že jeho stranický šéf mluvil o době, než „se to stalo koncentračním táborem… podstatné je, že to bylo vytrženo z kontextu… stejně se chlapsky omluvil, jestli se to někoho dotklo.“

Romská karta stále funguje, říká politolog

Politolog Bohumil Doležal se pak domnívá, že základní sdělení není historický spor o to, jak to bylo v Letech, ale to, čím se Andrej Babiš snažil publikum oslovit. Že je spousta lidí, kteří žijí asociálně, že politici dosud nic neudělali, a naznačil, že on by to dělal lépe.

„Jsem přesvědčen, že romská karta stále funguje. Když funguje uprchlická karta, proč by nefungovala romská karta, když tady určitý sociální problém opravdu je,“ řekl politolog. A dodal: „Ať se nám to líbí nebo ne, jisté body tím (Babiš) získá“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění.
před 7 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 2 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 13 hhodinami

Policie stíhá ženy za neoprávněné vystavování neschopenek

Policie stíhá dvě ženy z Českokrumlovska, které podle ní vystavily desítky zdravotních neschopenek, ačkoliv ani jedna z nich nebyla lékařka. Dříve působily jako nelékařský personál v ordinaci doktorky, která již svou praxi ukončila. Obviněné však nadále ordinaci provozovaly a neoprávněně lidem poskytovaly zdravotnické služby, uvedla policie.
před 18 hhodinami

Začala stavba obchvatu Běchovic za bezmála čtyři miliardy korun

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo stavět obchvat pražských městských částí Běchovice a Újezd nad Lesy a středočeských Úval. Přeložka silnice I/12 dlouhá 12,6 kilometru přímo navazuje na rozestavěný úsek Pražského okruhu z Běchovic k dálnici D1. Stavba vyjde na 3,78 miliardy korun bez DPH, zprovoznit by se měla společně s novým úsekem Pražského okruhu na přelomu let 2027 a 2028, informovalo ŘSD.
před 18 hhodinami
Načítání...