Na Kubu se po 27 letech vrátí český velvyslanec

Česká republika bude mít na Kubě po 27 letech diplomatické zastoupení na nejvyšší úrovni. Havana na třetí pokus souhlasila s velvyslancem, podle ministerstva zahraničí se jím stane Vladimír Eisenbruk. Ten již v minulosti zastupoval Česko v dalších zemích v regionu – Kostarice, Mexiku a Peru.

Po roce 1989 ochladly dříve vřelé československo-kubánské vztahy a Československo od roku 1990 nemělo na Kubě velvyslance. Černínský palác se to snažil změnit poslední dva roky, během kterých dvakrát žádal o souhlas pro svého velvyslance. Uspělo až letos. „Kuba udělila 21. července 2016 souhlas s působením nového velvyslance ČR na Kubě Vladimíra Eisenbruka,“ sdělilo ministerstvo zahraničí.

„Jsem rád, že budeme mít zastoupení na úrovni, kterou má většina států EU,“ uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zdůraznil, že přítomnost velvyslance v Havaně neznamená odklon od lidskoprávní tematiky. „To neznamená, že bychom slevovali z principů, které jsme hájili, co se týče ochrany názorů, dodržování lidských práv,“ uvedl.

Právě důraz Prahy na dodržování lidských práv na Kubě a podpora místního disentu v posledních desetiletích nejvíce narušoval vztahy obou zemí. Vztahy narušilo také zadržení tehdejšího poslance Unie svobody Ivana Pilipa a bývalého studentského vůdce Jana Bubeníka v roce 2001. Kubánské úřady je obvinily ze špionáže a oba muži strávili 25 dní ve vězení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Peking je pro Spojené státy výrazně větší hrozbou než EU, míní Havlíček

„Čína je svým způsobem nepřítelem pro USA, zatímco EU není,“ uvedl v úterním Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Podle něj občasné „škádlení“ mezi Unií a Washingtonem, které se týká navyšování obchodních tarifů, neznamená, že by oba subjekty nestály na stejné straně. Zmínil, že například Londýn se s Washingtonem dokázal „velmi slušně domluvit“.
před 22 mminutami

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
17:44Aktualizovánopřed 51 mminutami

Před třiaosmdesáti lety odbojáři zabili „kata českého národa“

V úterý uplynulo třiaosmdesát let od atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha, provedeného v rámci Operace Anthropoid. Nacistický pohlavár zemřel na následky zranění 4. června 1942. Tento významný odbojový čin dnes připomíná památník v pražské Libni, kde parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík atentát uskutečnili. Původně však zvažovali i jiná místa. Ačkoli následně odbojáři padli v boji proti nacistům v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje, čin měl výrazný politický dopad. Mimo jiné přispěl k odvolání uznání Mnichovské dohody ze strany Francie a Velké Británie v létě 1942, připomněl historik Zdeněk Špitálník z Vojenského historického ústavu v Praze.
před 1 hhodinou

Reportéři ČT: Anonymy, které upozorňovaly na Motol, skončily v šuplíku úředníků

Jsou to tři měsíce, co se objevila jedna z největších korupčních kauz současnosti – případ nemocnice v Motole. Nedávno přitom vyšlo najevo, že na ministerstvo zdravotnictví přišly v minulosti dva anonymy, které na dění v nemocnici upozorňovaly. Reportéři ČT zjišťovali, proč skončily v šuplíku úředníků. Motol navíc zdaleka není jedinou nemocnicí, kde se řeší podezření ze závažné korupce.
před 2 hhodinami

ŽivěPoslanci se sešli k vládním předlohám, které reagují na předpisy EU

Sněmovna by měla v úterý projednat sérii vládních předloh, které reagují na evropské předpisy. Bude přitom moci jednat nejpozději do 21:00, rozhodla v úvodu schůze na návrh koalice. Podle dohod ale jednání skončí asi o hodinu dřív. Na programu jsou i některé poslanecké novely. Navrhovatelé ve všech případech chtějí, aby dolní komora tyto změny zákonů schválila zrychleně už v prvním čtení.
14:01Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Farma Čapí hnízdo nemohla sama financovat projekt areálu, uvedl znalec

Společnost Farma Čapí hnízdo nebyla schopna mezi lety 2008 a 2013 sama financovat projekt kongresového areálu Čapí hnízdo ve středních Čechách, řekl u Vrchního soudu v Praze znalec Vítězslav Hálek. Projekt stavby areálu podle něj byl extrémně rizikový. Společnost podle znalce nesplňovala parametry malého a středního podniku, pro který byla určena dotace, kvůli které čelí obžalobě předseda ANO Andrej Babiš a europoslankyně Jana Nagyová (ANO). Babiš znalce označil za lháře, soudkyně politika napomenula.
11:21Aktualizovánopřed 3 hhodinami

EDU II podala soudu návrh na zrušení předběžného opatření k Dukovanům

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II) v pondělí podala Krajskému soudu v Brně návrh na zrušení předběžného opatření, kterým soud zablokoval podpis finální dohody o stavbě jaderných bloků v Dukovanech. Vedle už dříve podané kasační stížnosti podnik využil další právní nástroj, kterým se snaží obhájit svůj postup v tendru.
13:41Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Lyžování v Bedřichově ohrožují spekulace developerů

Bedřichov v Jizerských horách hledá řešení, jak zachránit místní skiareál. Dosavadní provozovatel se rozhodl sjezdovky opustit a pozemky prodat. Podle místních podnikatelů, kteří jsou na lyžařích závislí, by areál mohla provozovat obec. Ta na to ale nemá peníze, a tak do hry vstoupili soukromí investoři. Firma Nisseko koupila pozemky na dojezdu sjezdovky Malinovka, které jsou strategické pro fungování celého skiareálu. S obcí je chce směnit za lukrativní a prakticky jediné zastavitelné parcely, které Bedřichovu zbývají a z jejichž prodeje by mohla obec zaplatit potřebné investice. O případu informovali Reportéři ČT.
před 7 hhodinami
Načítání...