České stíhačky hlídkující nad Islandem ponesou poprvé rakety

České gripeny, které budou na podzim hlídat nebe nad Islandem, mohou být poprvé při zahraniční misi vyzbrojeny raketami dlouhého dosahu pro ničení vzdušných cílů. Informoval o tom ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO. Čeští stíhači budou hlídat islandský vzdušný prostor již potřetí, do akce nyní armáda vyšle především nováčky. V minulosti Island čelil provokacím ruských vzdušných sil.

Gripen doplňuje palivo za letu
Zdroj: ČT24

„Mise typu Air Policing patří mezi hlavní úkoly Armády České republiky v rámci našeho letošního působení v zahraničních operacích. Snažíme se tak rozšířit spektrum schopností našich vzdušných sil,“ sdělil náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

České jednotce o síle asi sedmdesáti mužů a žen bude velet Jaroslav Tomaňa, velitel 211. taktické letky 21. základny taktického letectva Čáslav. Uvedl, že přípravy na misi jsou již v plném proudu. „V současné chvíli se soustředíme na kurzy a školení, které jsou součástí plánu přípravy,“ řekl Jaroslav Tomaňa. „Odlet první části uskupení je plánován na konec září.“

Armáda plánuje, že i letos piloti na Island přeletí za pomoci leteckého tankeru, ze kterého budou za letu čerpat palivo. Tanker by mohl zajistit partner čáslavské základny, kterým je národní garda z americké Nebrasky. Ta má v Evropě dva tankery KC 135. České letectvo jedná i s dalšími zeměmi, které tyto možnosti mají, tedy třeba s Itálií, Německem nebo Francií.

Dříve Pobaltí, nyní Island

Na Islandu stejně jako v minulosti budou nasazeny čtyři gripeny, pátý bude záložní. „Naše gripeny by poprvé při plnění úkolů v zahraničí mohly být vyzbrojeny raketami vzduch vzduch. Pro piloty to bude nová zkušenost a příležitost k výcviku mimo české území,“ uvedl ministr Stropnický.

Česká armáda má ze Švédska od výrobce Saab pronajato 14 gripenů. Do zahraničí byly vyslány čtyřikrát, vždy hlídaly vzdušný prostor členských států NATO. V letech 2009 a 2012 hlídkovaly nad pobaltskými státy, loni a předloni byly vyslány na Island. Čeští piloti na ostrově nahradili kanadské kolegy. Kanada tak mohla své stroje vyslat do boje proti Islámskému státu.

Island je sice zakládajícím členem NATO, nemá ale vlastní armádu. Nad jeho vzdušným prostorem tak hlídkují jeho spojenci. Nestřeží pouze ostrov, ale také asi dvě stě kilometrů široký pás kolem něj.