Hlavní líčení začalo přesně tři roky poté, co policejní razie na Úřadu vlády související mimo jiné i s případem Vojenského zpravodajství znamenala začátek konce Nečasova kabinetu.
Obžaloba tvrdí, že Nagyová na podzim 2012 zaúkolovala bez vědomí ministra obrany Vojenské zpravodajství k tomu, aby sledovalo její sokyni. Šlo jí prý o to, aby manželství jejího tehdejšího milence Nečase skončilo. Zpravodajci se hájí tím, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérova rodina je v nebezpečí.
Redaktor ČT Jiří Hynek k tomu uvedl, že se odvolávají na velké tlaky, které v té době byly kolem nákupu gripenů a které se měly týkat i rodiny premiéra. Nečas již dříve ve svědecké výpovědi uvedl, že úkol zadal on a Nagyová jen zprostředkovala komunikaci. Expremiér v pondělí svou manželku doprovodil k soudu.
Soudkyně Helena Králová bezprostředně po zahájení hlavního líčení vyloučila z projednávání veřejnost. Předvolaní svědci vypovídali ke skutečnostem, které jsou utajené. Jako první hovořil v soudní síni český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, jenž měl jako náměstek ministra obrany v gesci jednání o prodloužení pronájmu gripenů. Svou výpověď odmítl jakkoliv komentovat.
Po Šedivém šel svědčit Vladimír Šibor, šéf policejního Útvaru zvláštních činností. Útvar má na starosti policejní odposlechy a sledování lidí i věcí, v trestní kauze Nagyové zpracovával odborné vyjádření, a nyní Šibor před soudem zopakoval a rozvedl předchozí posudek. Podle něj se nejednalo o kontrasledování, ale o sledování, které bylo nezákonné a nepovolené soudem.
„Ocitli bychom se v jiné době, kdybychom připustili, že sledování není průlomem do práv a svobod občanů,“ prohlásil po opuštění soudní sítě, ve které strávil čtyři hodiny.

Reportáž: Soud znovu otevřel případ rozvědky a Jany Nagyové
Zpochybňování a mlčení
Zpravodajec Pohůnek se před novináři snažil zpochybnit relevantnost Šiborovy výpovědi.
„Stále se ohání zákonem o policii a trestním řádem. S činností zpravodajské služby to nemá nic společného. Pokud má policie nějaké stanovené postupy, tak zpravodajská služba má ty postupy asi trochu jiné, že.“
Jan Pohůnek
Sama Nečasová se k případu nevyjadřuje, její advokát Eduard Bruna uvedl, že na hodnocení vývoje hlavního líčení je zatím příliš brzy.
Jednání je nařízeno do konce týdne; v úterý se má soud vypořádávat s důkazy, jejichž projednání podnítila vyšší instance. Tentokrát již za přítomnosti veřejnosti tak na hlavním líčení zazní přepisy textových zpráv, které si premiér Nečas se svou milenkou a šéfkou kabinetu Nagyovou v souvislosti s případem vyměnil. Rozsudek by měl padnout v pátek.
Janu Nečasovou pak v srpnu čeká pokračování projednávání kauzy BIS, kde je obžalována společně s lobbistou Ivem Rittigem. Obviněna je i v případu údajných trafik pro exposlance ODS, za něž je stíhán i její manžel, a také za krácení daní z dárků, které dostávala jako Nečasova pravá ruka od vlivných podnikatelů.