Kladrubský hřebčín kluše ke značce UNESCO

Chov kladrubských koní se přibližuje k zápisu na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO. Lidovečtí ministři zemědělství a kultury Marian Jurečka a Daniel Herman podepsali dohodu o vzniku rady, která má o zařazení Národního hřebčína Kladruby na elitní seznam usilovat. Přihlášku by měly Kladruby podat příští rok.

Areál je jedinečný a v celé Evropě není na seznamu UNESCO žádný podobný. Ze všech států, které mají podobné areály, jsme v aktivitě nejdál a věříme, že budeme prvním hřebčínem, který bude na seznamu zapsán, protože jeho historie je extrémně bohatá.
Marian Jurečka
ministr zemědělství (KDU-ČSL)

Hřebčín v Kladrubech nad Labem založil v dubnu 1579 císař Rudolf II., a areál tak představuje nejstarší velký hřebčín na světě. Za první republiky přitom téměř podlehl zkáze. Když chov zdejších starokladrubských koní převzal v roce 1918 stát, viděl v kladrubských stájích hlavně produkci plemenných hřebců pro jednotlivé zemské chovy. Tradice starokladrubských vraníků takřka zanikla, kdyby ji ve 40. letech neobnovil profesor František Bílek.

V současnosti hřebčín chová pět set koní; v Kladrubech jsou ustájení starokladrubští bělouši a malé stádo českých teplokrevníků, ve stájích dceřiného hřebčína ve Slatiňanech na Chrudimsku přešlapují starokladrubští vraníci. A ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vidí v kladrubácích stejný potenciál turistické obliby, jaké se dnes těší Český Krumlov.

Spolu se svým stranickým kolegou Danielem Hermanem proto podepsal dohodu o vzniku devítičlenné rady, která má přechod kladrubského hřebčína k památkám UNESCO koordinovat. 

Předsedou rady se stane první náměstek pardubického hejtmana Roman Línek, mezi členy je například místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, státní tajemník ministerstva kultury Zdeněk Novák nebo Jurečkův ekonomický náměstek Zdeněk Adamec.

Starokladrubský kůň je jediné původní české plemeno koní chované na území českých zemí. Jeho hlavním posláním bylo využití k ceremoniální a reprezentativní službě. Dnes se chová převážně ve dvou barevných variantách, a to bílé a černé. Patří mezi nejstarší dochovaná kulturní plemena koní na světě a tvoří součást národního kulturního bohatství.

Základní kmenové stádo, které tvoří 65 klisen a čtyři hřebci v bílé barvě a stejný počet vraníků, bylo totiž v roce 2002 prohlášeno za národní kulturní památku. Hospodářské zvíře se tak podle ministerstva zemědělství poprvé v českých dějinách stalo oficiální součástí tuzemského kulturního dědictví.

První letošní hříbě v Kladrubech porodila kobylka Extracta
Zdroj: Josef Vostárek/ČTK

Po bok lipicánů

Je radost, když se člověk dotýká prostupování časů. Zde se dotýkáme horizontu bezmála pěti set let. Kulturní krajina a celé architektonické dědictví spojené s kladrubským hřebčínem tvoří unikátní moment, který bude obohacením seznamu světového dědictví. Chceme podtrhnout tento význam.
Daniel Herman

Vznikem této rady Česko podle obou ministrů zahájilo finální krok, kterým se bude zařazení mezi památky světové ochrany závazně ucházet. „Vstupujeme do finální fáze, která povede k tomu, že se v několika příštích letech dostane celý areál Národního hřebčína Kladruby nad Labem na seznam UNESCO,“ prohlásil na tiskové konferenci ministr zemědělství Marian Jurečka. Přihlášku má hřebčín podat příští rok, několik dalších let pak bude podle předpokladů trvat, než k možnému zařazení do seznamu dojde.

Starokladrubáci by se tak ocitli ve společnosti vídeňských lipicánů, jejichž chov nedaleko Terstu založil Rudolf II. jen rok po hřebčíně u Pardubic. Elegance bílých teplokrevníků a Španělská jezdecká škola ve Vídni vstoupily na seznam kulturního dědictví loni v prosinci a generální ředitelka školy Elisabeth Gürtlerová k ocenění tehdy uvedla: „Španělská jezdecká škola je součást identity Vídeňanů a reprezentuje tradici země již od dob rakouské monarchie.“

Zatímco v případě Vídně si ale UNESCO cení především jezdeckou a výcvikovou tradici a lipicány zařadila mezi nehmotná dědictví (v tuzemsku je ekvivalentem například Jízda králů), Česko chce na světový seznam dostat hřebčín nejen díky chovu, ale také jako kulturně-krajinný komplex. „Kulturní krajina a celé architektonické dědictví spojené s kladrubským hřebčínem tvoří unikátní moment, který bude obohacením seznamu světového dědictví,“ uvedl Herman. 

Obnovený areál

Praha chce UNESCO přesvědčit i obnovou celého areálu, který procházel rekonstrukcí v uplynulých dvou letech, a opravit se během ní podařilo většinu zdejších objektů, včetně šestnácti národních kulturních památek.

Kromě hlavního stájového areálu s přilehlými dvory Františkov a Josefov prošel obnovou i zámek, který se veřejnosti otevřel letos v dubnu, kostel svatého Václava a Leopolda, kočárovna, postrojovna, kaple Povýšení sv. Kříže, tři obytné domy, lesovna a bývalá vodárenská věž.

Opravy hřebčína stály i s novými expozicemi 350 milionů korun, a o padesát milionů tak překročily stoprocentní evropskou dotaci. „Víme, že do areálu ještě budeme muset jako ministerstvo investovat, ale hlavní investice a rekonstrukce už byla provedena,“ prohlásil Jurečka.

Ve své péči má Národní hřebčín i část kulturní památky zámek Slatiňany a kulturní památku lovecké stáje Heřmanův Městec. Hřebčín také obhospodařuje zhruba 640 hektarů zemědělské půdy, převážně louky a pastviny, a přes 500 hektarů lesa.

Starokladrubský vraník
Zdroj: Alexandra Mlejnková/ČTK

Kladruby ovšem nejsou jedinou českou památkou, která usiluje o rozšíření tuzemského seznamu; punc UNESCO chtějí díky stavbám Dušana Jurkoviče získat také moravské Luhačovice, Žatec pro změnu usiluje o světové ocenění své chmelařské tradice – a o zápis stojí i západočeský lázeňský trojúhelník.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

MotoGP čelí náporu fanoušků. S kolonami je třeba počítat, zní od policie

Masarykův okruh u Brna ráno a dopoledne čelil silnému náporu fanoušků MotoGP, doprava v okolí kolabovala. Na příjezdových trasách se tvořily kolony a problém byl i s parkováním. Zdržení na D1 činilo ještě po poledni ve směru od Brna ke Kývalce až 25 minut. Odpoledne se situace uklidnila, komplikace se ale čekají při odjezdu návštěvníků a v neděli. Policie je proto vyzývá, aby počítali se zdržením a vyrazili dřív. Velký počet fanoušků zaměstnal také zdravotníky. V jejich péči skončilo během akce sto lidí.
12:16Aktualizovánopřed 31 mminutami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
před 3 hhodinami

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
před 9 hhodinami

Povrchové prameniště bude pitnou vodou zásobovat celý Libňatov

Dobrovolníci roky udržovali a čistili povrchové prameniště v Libňatově na Trutnovsku. Voda z něj však tekla bez užitku do potoka. Nyní se to obec rozhodla změnit. Voda je totiž velmi kvalitní, a tak ji začala využívat jako pitnou. Přes čerpací stanici míří voda z místního prameniště do asi dvou stovek libňatovských odběrných míst, kompletně pak bude obec zásobována během několika týdnů. Po přepojení by zde měli vyrábět vodu za desetikorunu, zatímco nyní ji kupovali za necelých 25 korun. Úspora pro obec má být přibližně čtvrt milionu ročně.
před 9 hhodinami

Málo ryb v moři nebo spláchnuté brýle. Cestovní kanceláře řeší kuriózní stížnosti na zájezdy

Spláchnuté sluneční brýle, málo ryb v moři nebo černoši na pláži v Africe. České cestovní kanceláře už obdržely první reklamace letních dovolených. Jak ale upozorňuje Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), dvě třetiny stížností jsou neoprávněných. Mezi nimi jsou i ty kuriózní. Cestovní kanceláře upozorňují, že problémy by měli lidé řešit už na místě během dovolené.
před 11 hhodinami

Vesnických prodejen ročně zaniknou desítky, pomáhají jim dotace

Jen loni zavřelo 160 malých venkovských obchůdků. Na snahu je podpořit tak letos ministerstvo průmyslu a obchodu uvolnilo padesát milionů korun. Peníze mohou dostat provozovatelé v obcích do tří tisíc obyvatel a jen s jedinou prodejnou. A dotace vyčleňují i některé kraje, například na Vysočině nabízí podporu pro vesnice s méně než pětistovkou obyvatel. Kraj letos rozdělil zatím devět milionů.
před 12 hhodinami

Masarykův okruh v Brně čelil kvůli MotoGP prvnímu náporu fanoušků

Brněnský Masarykův okruh, kam se po pěti letech vrací mistrovství světa silničních motocyklů, čelil v pátek dopoledne prvnímu náporu fanoušků, což se projevilo také silným provozem v jeho okolí. Páteční tréninky byly poznamenány deštivým počasím, kvůli kterému zůstalo dopoledne uzavřené také největší parkoviště na takzvaném Jelínkově poli. Policisté tak směřovali motorizované návštěvníky MotoGP na zpevněné parkovací plochy.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Ficovi to budou chtít státy EU po blokaci sankcí vrátit, míní Farský

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) sice ustoupil, ale určitě neustoupil jen tak, něco si nechal slíbit. Dlouhodobě tím narušuje rozhodování v EU, řekl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou europoslanec Jan Farský (STAN) v souvislosti se schválením dalšího balíčku sankcí proti Rusku poté, co ho přestalo blokovat právě Slovensko. Podle Farského budou mít státy EU tendenci to Ficovi vrátit, protože svým postojem ohrožoval a omezoval jejich jednotu.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...