Vláda sice schválila miliardy na sucho, Jurečka si je ale musí vyhádat u Babiše

Na opatření proti suchu půjdou v příštích pěti letech ze státního rozpočtu každý rok 2,4 miliardy korun. Dalších 700 milionů by pak mělo jít ze soukromých zdrojů na kofinancování projektů. Tyto peníze od ministerstva zemědělství mají jít spíše na menší projekty - ministerstvo životního prostředí pak plánuje ve stejném období rozdělit asi šest miliard z evropských fondů. 

Video Události
video

Události: Miliardy mají pomoct v boji proti suchu

„Vláda schválila celý ten materiál, ale není v tom materiálu uloženo ministrovi financí, aby nám ty peníze dal. To já si budu muset vyhádat v rámci rozpočtu,“ postěžoval si před novináři ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Kvůli sporům o peníze přitom vláda už jednou materiál odložila, neshodla se ministerstva životního prostředí a zemědělství. Podle Jurečky by měly jít peníze především na budování rybníků a malých retenčních nádrží.

„Také ovšem do vodohospodářské infrastruktury, vodovodů i vrtů, protože jsou oblasti v celé České republice, které mají velký problém v zásobování kvalitní pitnou vodou,“ dodal už dříve ministr.

Podle něj se v posledních dvaceti letech v Česku hlavně investovalo do protipovodňových opatření a riziko dlouhodobého sucha se přehlíželo. Peníze by tak nyní měly jít na výstavbu a obnovování rybníků a malých vodních nádrží. Měly by podpořit i stavby vodovodů a kanalizací či odbahňování nádrží. 

Asi šest miliard korun má na boj se suchem připutovat z Bruselu - ministerstvo životního prostředí už vypsalo výzvy na projekty.  

Už koncem února vláda rozhodla, že by měl stát nechat prověřit možnost vybudování čtyř nových přehrad pro případ dlouhých období sucha. Jde o Pěčín v Královéhradeckém kraji, Vlachovice ve Zlínském kraji a Senomaty a Šanov ve středních Čechách.