Ministerstvo chce téměř čtyřnásobně zdražit skládkování

Necelý čtyřnásobek dosavadní částky chce ministerstvo životního prostředí vybírat za skládkování. Zdražení je součástí připravovaného zákona o odpadech. Kromě odpadových firem se ale proti takové myšlence stavějí obce. Bojí se, že vyšší cenu by mohly pocítit domácnosti.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Za skládkování se místo 500 Kč bude platit téměř 2000

Podobu skládek má výrazně proměnit rok 2024. Tehdy by se na skládky měl přestat vozit komunální odpad, zatímco dnes na nich končí asi polovina věcí, které lidé vyhodí do popelnic. Ministerstvo životního prostředí ale připravuje úpravu, která zřejmě začne směsný odpad ze skládek vytlačovat dříve.

Poplatek za ukládání odpadu na skládky má podle návrhu zákona o odpadech postupně vzrůst téměř  čtyřnásobně – ze současných 500 korun na necelé dva tisíce. Ministerstvo se netají tím, že cílem je omezit skládkování již před rokem 2024. „Celá Evropa v současné době přechází právě na oběhové hospodářství. Musíme obcím i firmám ukázat, že to stát opravdu myslí vážně,“ uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.  

Skládkaři, ale ani obce se zvýšením poplatku nesouhlasí. Tvrdí, že jediným důsledkem bude zdražení poplatků za popelnice. „Sociálně únosná míra poplatku může být řádově do 900 korun za tunu,“ uvedl předseda komise pro životní prostředí Svazu měst a obcí Pavel Drahovrzal. Naznačil přitom, že jiná možnost než zdražení poplatků pro občany nemůže po výrazném zdražení skládkování nastat.

Podle výkonného ředitele České asociace odpadového hospodářství Petra Havelky se navíc ministerstvo životního prostředí unáhluje. Česko totiž v omezování skládkování nemá oproti jiným evropským zemím žádnou ztrátu. „Jsme, dalo by se říct, lídři v Evropě v omezení skládkování. Máme to v zákoně. Většina Evropy to v zákoně nemá,“ poznamenal. 

Kromě vyšších poplatků chce ministerstvo životního prostředí nařídit firmám obchodujícím s odpady, aby si povinně zajišťovaly pojištění odpovědnosti za škodu na životním prostředí. Z něj by se potom platila likvidace skládek, pokud by společnost zkrachovala nebo došlo k havárii.

Ministerstvo je opatrné kvůli odkazu, které po sobě některé zkrachovalé firmy zanechaly. Například v areálu na Prachaticku jsou od 90. let stovky tun olejů i dalších chemikálií. Jejich likvidaci nakonec bude muset zaplatit stát.

Nový zákon o odpadech, který také omezuje povolení k provozu pro odpadové firmy na pět let nebo povinnost pro obce, aby informovaly obyvatele, jak třídí nebo skládkují, nyní připomínkují jednotlivé resorty. Nová pravidla nejen pro skládky, ale zkrátka pro vše, co lidé vyhodí, by mohla platit za dva roky.