Bezpečnostní úřad prošetří, jak unikly informace o propouštění Čechů

Národní bezpečnostní úřad se bude zabývat možnými úniky informací z Bezpečnostní rady státu a jejího předsednictva, potvrdil mluvčí úřadu Radek Holý informaci serveru Echo24.cz. Úřad vlády podal podnět v souvislosti s vyjednáváním o propuštění Čechů unesených v Libanonu a Pákistánu.

Národní bezpečnostní úřad ani v případě úniku informací o vyjednávání o Češích v Libanonu a Pákistánu ani případě žádného podnětu nemůže komentovat, v jakém časovém horizontu by se s ním mohl vypořádat. „Výstupem může být celá škála věcí, od toho, že se nic nezjistí, že k tomu vůbec nedošlo až po to, že může dojít až k trestnému činu,“ řekl mluvčí úřadu Radek Holý.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) informoval po pondělním jednání vlády, že se Úřad vlády obrátil na příslušné orgány. „Podněty byly podány a teď předpokládám, že celá věc bude ze strany kompetentních orgánů prošetřena,“ uvedl Sobotka.

Úniky kritizoval například šéf ODS Petr Fiala, podle něhož ohrožují do budoucna tisíce českých občanů. Reagoval tak na informace týdeníku Respekt o výši výkupného, které Praha zaplatila za dvojici Češek unesených v Pákistánu. Hana Humpálová a Antonie Chrástecká se do vlasti vrátily loni v březnu po dvou letech v zajetí. O tom, že za ně Česko zaplatilo výkupné, se dlouho spekulovalo, i když to politici popírali.

Na veřejnost se dostaly i podrobnosti o vyjednávání, které se týkalo propuštění pěti mužů zadržovaných donedávna v Libanonu. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) například potvrdil, že podmínkou propuštění pětice Čechů bylo, aby Česká republika nevydala v Praze zadržovaného Libanonce Alího Fajáda do Spojených států.

NBÚ podle zákona o ochraně utajovaných informací může ukládat sankce za porušení povinností při nakládání s utajovanými informacemi v případě, že se jedná o přestupek či správní delikt. V případě podezření ze spáchání trestného činu by věc prošetřovaly orgány činné v trestním řízení.