Zahraniční turisté se z Tuniska evakuují, Češi chtějí zůstat

Cestovní agentury z celé Evropy evakuují po pátečním teroristickém útoku z Tuniska tisíce klientů a ruší plánované cesty do této severoafrické země. Ne tak tuzemské kanceláře. Češi, kteří jsou v dané oblasti na dovolené, totiž nemají vesměs zájem o dřívější návrat domů. Z letoviska se chce předčasně vrátit zhruba 40 Čechů z hotelu vedle místa pátečního útoku. Ministerstvo zahraničních věcí však stále zjišťuje, jak velký zájem o odjezd z oblasti je. Instituce navíc vnímá útok jako ojedinělý čin, proto zatím nebude vydávat doporučení, aby Češi do Tuniska nejezdili.
Video Události: Tunisko po útoku
video

Události: Tunisko po útoku

Velvyslanec Česka v Libyi míří na místo, aby české turisty informoval o posilování bezpečnostní situace v jednotlivých letoviscích. Ministerstvo zahraničí však zatím na rozdíl od Slovenska nepřemýšlí o vyslání vládního speciálu, který by zájemce z Tuniska odvezl. Počty Čechů, kteří se začali odhlašovat z plánovaných dovolených v Tunisku, ale zatím nejsou známy.

Některé cestovní kanceláře začaly nabízet kromě výměny zájezdu i možnost vrácení peněz.

  • Blue Style: „Navýšili jsme kapacity v Řecku, Turecku a Egyptě. Hromadné žádosti o takovou změnu ale neevidujeme. Žádosti o změnu destinace se týkají zájezdů na tuniskou pevninu, nikoliv na populární ostrov Djerba.“
  • Firo-tour: „Pokud mají klienti zájem, tak je možný návrat plné částky.“
  • CK Fischer: „Osmdesát procent našich klientů nachází alternativu. Těm ostatním nabízíme vrácení peněz. Tunisko je jedna z nejlevnějších destinací, a rozumíme tomu, že ne každý si dokáže vybrat v nabídce do jiných zemí, kde jsou ceny často vyšší.“

Podle marketingového ředitele Exim Tours Stanislava Zímy se zatím z Tuniska rozhodla vrátit jedna rodina, podobná situace je i u dalších cestovních kanceláří. Exim Tour má jen v Sousse, kde islámský atentátník v pátek zastřelil 38 lidí, zhruba 600 až 700 klientů.

Zatím není oficiálně potvrzeno, jestli mezi oběťmi nebyl žádný Čech. „Stále ještě neproběhla stoprocentně identifikace všech těl obětí,“ řekla mluvčí ministerstva. Podle cestovních kanceláří čeští turisté mezi zavražděnými nejsou.

Většina mrtvých je britské národnosti, a proto tamní cestovní kanceláře vypravily dnes do Tuniska přinejmenším deset letadel. Do vlasti během dne přepraví údajně až tisíce klientů. Zrušily navíc všechny plánované lety do země, které se měly uskutečnit příští týden. Největší britská asociace cestovních kanceláří ABTA odhaduje, že na území celého Tuniska v současnosti tráví svou dovolenou asi 20 tisíc občanů Spojeného království. V samotné Sousse, kde se krvavý útok v pátek odehrál, pobývalo asi 2500 Britů.

Dnes nad ránem do Bratislavy z Tuniska přiletěl také první stroj se slovenskými turisty. Šlo o dlouhodobě plánovaný let, dvacet neobsazených míst ale cestovní kancelář SATUR zaplnila lidmi, kteří požádali o předčasný návrat. Pro dalších více než 160 Slováků, kteří chtějí Tunisko opustit, dnes Bratislava vyšle vládní speciál, uvedl podle Denníku N mluvčí ministerstva zahraničí Peter Stano. Podle slovenských cestovních kanceláří je však nyní na dovolené v Tunisku celkem asi 600 občanů Slovenska.