Lyžování na Pradědu upadá. Šéf areálu věří ve spásu sněžnými děly

Provozovatel ski areálu pod nejvyšší horou Jeseníků Praděd usiluje o zrušení dosavadního tabu. Chce uměle zasněžovat v nejpřísněji chráněné přírodní rezervaci, kde je provoz vleků povolen vládní výjimkou. Marně se o to snažil řadu let. Nově předkládá k posouzení komplexní plán rozšíření lyžařského areálu, který počítá i s technickým sněhem. Nemůže totiž konkurovat níže položeným, dostupnějším a k lyžování vhodnějším areálům, kde se zasněžuje.

Lyžování v nejvýše položeném lyžařském středisku v republice je již zřejmě za zenitem. Návštěvnost střediska Ovčárna pod Pradědem od roku 1998 klesá. Letos zatím chybí sníh a vleky stojí. „V tuto dobu tady vždycky sníh byl,“ říká majitel areálu Josef Figura. Nejenže nemůže zasněžovat, ale kvůli ochraně vzácných rostlin alpinských luk nesmí vleky spustit, pokud není 60, v některých místech 80 centimetrů sněhu.

Zimní návštěvnost od roku 1998 stále klesá

Propad zimní návštěvnosti nejatraktivnější části rezervace potvrzují data zveřejněná ministerstvem životního prostředí, která se sbírají od roku 1994. Vrcholná zimní sezona byla v roce 1998, kdy oblast kolem Ovčárny navštívilo téměř 350 tisíc lidí. Od té doby čísla neustále klesají k až dosud nejnižší zimní návštěvnosti kolem 55 tisíc lidí v roce 2013. Letní návštěvnost je přitom stabilní.

„Tento rapidní pokles je odrazem technologického vývoje a modernizací v okolních lyžařských střediscích, změny v nárocích lyžařů a současně nepříznivých povětrnostních podmínek,“ uvádí ministerstvo životního prostředí v Plánu péče o Národní přírodní rezervaci Praděd pro roky 2016 až 2024.

Reportáž: Majitel Ski areálu Praděd chce uměle zasněžovat

Provozovatel Ski areálu Praděd-Ovčárna Josef Figura tam začal podnikat na počátku devadesátých let, až poté, co byla v roce 1990 vyhlášena státní přírodní rezervace Praděd. Rozlehlý areál, který čítá devět sjezdovek, je vybudovaný na základě výjimek. V posledních letech se mu nedařilo nic dalšího prosadit hlavně kvůli ostražitosti občanských sdružení, která úspěšně napadají výjimky povolované od roku 2008 správami jednotlivých chráněných oblastí.

„Pomocí odvolání na ministerstvo životního prostředí se nám podařilo například zastavit řízení o povolení čtyřsedačkové lanovky na Petrovy kameny, dále zatrubnění Bílé Opavy, odvodnění sjezdovek, stavbu nového vleku s rozšířením sjezdovky, zbourání historické chaty Švýcárny a postavení nového hotelu,“ vyjmenoval místopředseda sdružení Terra Natura a dobrovolný strážce přírody Stanislav Zámečník.

Josef Figura občanská sdružení kritizuje. „Ze strany ochrany přírody a především občanských sdružení je kladen velký odpor mým modernizačním záměrům. Zablokují každé správní řízení a pak nedosáhnu na dotace,“ uvedl Figura v pořadu České televize Nedej se. Podle něho by jeho středisko mělo být vyjmuto z národní přírodní rezervace. „Nejsou vytvořeny rovnocenné podmínky jako všude ve světě nebo v České republice. Kdybychom mohli zasněžovat, mohli bychom lyžovat už od listopadu,“ prohlašuje Figura už několik let.

Figura: Kdybychom mohli zasněžovat, lyžujeme od listopadu

Ředitel olomouckého regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny (Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky) Michal Servus potvrdil, že si Josef Figura stěžoval ministrovi životního prostředí Richardu Brabcovi při jeho loňské návštěvě Jeseníků.

„Ministr v odpovědi uvedl, že agentura bude jeho připomínky řešit, a Josef Figura byl vyzván, aby zpracoval komplexní záměr rozvoje. Ředitel agentury poté jmenoval speciální expertní skupinu, která jej posoudí ve vztahu k ochraně přírody,“ vysvětloval Servus.

obrázek
Zdroj: ČT24

Zároveň vznikla pracovní skupina, ve které jsou zástupci správy chráněné oblasti, dotčených obcí, kraje, Lesů České republiky, které jsou vlastníkem pozemků, občanských sdružení. A členem je i Josef Figura. „Jde o orgán, který bude záměr průběžně prodiskutovávat,“ uvedl Servus.

První celkový návrh rozvoje areálu loni na podzim expertní skupina, ve které jsou přírodovědci nebo odborníci z Krkonošského národního parku, s množstvím připomínek odmítla a vrátila ke změnám. Figura záměr stáhnul, aniž by ho předložil pracovní skupině. „Čekáme na slíbenou novou verzi, ale dosud nám ji nepředložil,“ řekl Servus. Potvrdil, že žádal také o povolení používat technický sníh.

Podmínky výjimky zasněžování vylučují

Umělé zasněžování, které je pro provozovatele areálu zásadní, bude samostatnou kapitolou. Používání chemického sněhu zakazují podmínky výjimky povolené vládou v roce 2008. Podle Servuse ale zákon zasněžování v rezervaci přímo nezakazuje. Zda má Figura naději, že dosáhne povolení umělého sněhu, nechtěl předjímat.

„Zásadní je odborné posouzení, zda záměr významně nepoškozuje předmět ochrany. Výjimkou jsou případy, kdy veřejný zájem výrazně převažuje nad ochranou přírody,“ uvedl. V žádné jiné rezervaci podobný areál není. „Jediný obdobný případ je lanovka na Lysou horu v Krkonoších, která je zčásti v první ochranné zóně národního parku,“ doplnil Servus. Tam se ale nezasněžuje.

Jak uvádí ministerský plán péče o rezervaci Praděd, na rozdíl od běžeckého lyžování má to sjezdové už nyní velmi negativní vliv na unikátní přírodní prostředí. „A rizikem je snaha o další rozšiřování areálu, které by znamenalo řadu negativní vlivů - terénní úpravy, kácení dřevin, rozšiřování urbanizovaných území, zásahů do subalpínské vegetace a biotopů světově cenných druhů,“ uvádí ministerstvo.

Hora Praděd v Jeseníkách
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

V případě zasněžování sjezdovek pod Pradědem by podle odborníků vadilo mimo jiné to, že by prodloužením sezony umělým sněhem došlo ke zkrácení vegetační doby. To by mohlo ohrozit rostliny, které nejsou nikde na světě. A zásadním problémem by byl zdroj vody. Josef Figura chtěl budovat retenční nádrže, ale poradí si prý i bez nich. „Máme vodu, protože máme vlastní rozvody, výtlačný zpětný řád, máme vrt a pod lyžařským vlekem A je Bílá Opava,“ řekl Figura. Potok Bílá Opava má však malý průtok a jeho další snížení by mohlo život v řece ohrozit.

„Brát kvalitní pitnou vodu z hlubinných vrtů na zasněžování považuji za nehorázné plýtvání, zvláště nyní, kdy pociťujeme její nedostatek,“ řekl Stanislav Zámečník, který je odhodlaný proti záměrům Josefa Figury i nadále bojovat. Jeho partnerem při sledování Figurových aktivit je sdružení Actaea. To, že se záměry na rozšiřování Ski areálu Praděd-Ovčárna budou posuzovat komplexně, vítají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 10 mminutami

Respektujte slovenský zájem, reagoval Fico na Fialův dopis

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) vyzval svého českého kolegu Petra Fialu (ODS), aby respektoval slovenský zájem na zajištění budoucích dodávek zemního plynu pro Slovensko za rozumné ceny. Fico tak reagoval na dopis, kterým jej Fiala požádal, aby Bratislava neblokovala nový soubor sankcí EU vůči Moskvě. Už dříve podobnou výzvu Ficovi adresoval německý kancléř Friedrich Merz. Fico také Fialovi navrhl co nejrychlejší uspořádání společného jednání vlád obou zemí v Bratislavě. Fiala to odmítl.
10:24Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 2 hhodinami

Zvlněná vozovka na D1 vytvořila nebezpečný skok

Na nájezdu na jeden z mostů na D1 u Ostravy ve směru na Brno se vytvořil nebezpečný skok. I při snížené rychlosti tam řidiči často škrtnou podvozkem o povrch silnice a vystavují se tak velmi nebezpečné situaci. „(Skok) může (automobil) nadnést a opravdu letí vzduchem. Málokterý řidič má v praxi natrénováno, aby takovýto manévr zvládl,“ upozorňuje koordinátor BESIP Petr Blahut. Opravy podle Ředitelství silnic a dálnic začnou ještě během léta – nebudou ovšem definitivní, ale pouze provizorní. Čeká se totiž na výsledek soudního sporu týkajícího se materiálu použitého v podloží.
před 2 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
19:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Povodí Vltavy hlásí mimořádně nízké průtoky, deště nepomáhají

Na dvou desítkách toků na Chomutovsku již kvůli nízkým průtokům platí zákaz odebírání povrchových vod. Povodí Vltavy potvrzuje, že celá řada míst je na historických minimech. Deště posledních dnů podle něj nepomohly. Situaci zřejmě nezmění ani ty, které mají přijít v tomto týdnu. Kvůli mimořádně nízkým průtokům teď nesmí odebírat povrchové vody například lidé na okraji Jirkova. Vodou nesmějí napouštět bazény, mýt auta nebo zalévat.
před 3 hhodinami

Fiala se dohodl se Starmerem na spolupráci v jaderné energetice

Česko podepsalo s Británií memorandum o porozumění ohledně spolupráce v jaderné energetice, řekl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání se svým britským protějškem Keirem Starmerem v Londýně. Britská firma Rolls-Royce podle něj zvažuje, že v Česku postaví továrnu na malé modulární reaktory.
19:07Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Dvě třetiny lidí jsou pro přísnější regulaci alkoholu

Téměř dvě třetiny dospělých míní, že by v Česku měla být přísnější regulace alkoholu. Ukázal to průzkum think tanku Ministr zdraví, který v dubnu provedla společnost Behavio. Většina dotázaných by byla pro zákaz propagace alkoholických nápojů na akcích pro mladé, pro omezení reklamy či prodeje na benzinových pumpách a v automatech či pro zrušení daňové výjimky pro tiché víno. V průzkumu odpovídala tisícovka lidí, zjištění jsou reprezentativní.
13:48Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...