Po více než měsíci od obvinění pustila policie olomouckému hejtmanovi Jiřímu Rozbořilovi z ČSSD odposlechy, které mají dokazovat, že se pokoušel uplatit náměstka krajského policejního ředitele Karla Kadlece. Podle Rozbořila, který je spolu se dvěma policejními důstojníky a podnikatelem Ivanem Kyselým stíhaný v kauze Vidkun, nic takového neprokazují.
Obviněný Rozbořil slyšel policejní odposlechy. Nic prý nedokazují
Jiří Rozbořil má za sebou dlouhý výslech na policii, během kterého se seznámil s částí spisu a také s pořízenými odposlechy. Ty, které se týkají jeho údajného pokusu uplatit olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece, detektivové nahráli koncem léta v olomoucké restauraci Potrefená husa.
„Konečně jsem slyšel inkriminované odposlechy, které jsou základem mého obvinění. Potvrdily to, co říkám od začátku, že jsem nevinen," řekl Rozbořil. Tvrdil, že vůbec nešlo o jezdecký areál Lazce. „Povídali jsme si s panem Kadlecem u piva. Nic jsem mu nenabízel a nic jsem po něm nepožadoval. A v nahrávkách nic takového rozhodně nezaznělo,“ prohlásil. Už dříve uvedl, že jde o nedorozumění a špatnou interpretaci jeho slov.
Jeho advokát Petr Konečný doplnil, že policisté hejtmanovi pustili postupně tři záznamy odposlechů schůzek s Kadlecem, ke kterým se vyjadřoval. Podle obhájce si muži vykali a hovořili o různých tématech. „Padly jedna až dvě sporné věty. Podle mého názoru je ale hejtman srozumitelně vysvětlil. Ani jedna z těch vět nevyznívala korupčně,“ komentoval Konečný.
Rozbořil měl podle serveru Neovlivní.cz nabídnout Kadlecovi úplatek za to, že zařídí odložení vyšetřování dotačního podvodu týkajícího se jezdeckého areálu v olomouckých Lazcích, který vymyslel a podporoval. Trestní oznámení loni podalo kvůli podezření na dotační podvod ministerstvo financí. Firma, která získala na areál mimo jiné 40 milionů z evropských fondů, se údajně prokazovala falešnými dokumenty. Obviněný zatím nikdo nebyl.
V kauze Vidkun, kterou vyšetřoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, má jít o klientelistické vazby mezi podnikateli, policisty a politiky, ovlivňování některých trestních kauz a únik informací ze spisů. Kromě Rozbořila policie stíhá Karla Kadlece, šéfa olomoucké hospodářské kriminálky Radka Petrůje a vlivného podnikatele a přítele Ivana Langra z ODS Ivana Kyselého.
Zastupitelství ještě nerozhodovalo o stížnostech
Všichni čtyři stíhaní muži si podali stížnost proti obvinění. Všichni kromě Rozbořila, který jediný zůstal na svobodě, protestují proti uvalení vazby. Státní zastupitelství o stížnostech ještě nezačalo rozhodovat. Podle mluvčího Nejvyššího státního zastupitelství Petra Malého dosud nedostali podklady.
„Stížnosti předložíme, až budou všechny odůvodněny a doplněny spisovým materiálem. Předpokládám, že to bude začátkem příštího týdne,“ řekl Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství.
Jiří Rozbořil, který je stíhaný za podplácení, je přes velký tlak vedení jeho mateřské ČSSD nadále hejtmanem. Opírá se o podporu olomouckých straníků i koaličních partnerů. Kvůli případu ale nedávno rezignoval přímý nadřízený obviněného Kadlece - olomoucký policejní ředitel Libor Krejčiřík.
V souvislosti s olomouckou kauzou odstoupil po výzvě premiéra Bohuslava Sobotky a ministra vnitra Milana Chovance šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivan Bílek, šéf kriminálky Milan Pospíšek byl na vlastní žádost propuštěn a náměstek ředitele protikorupční policie Jiří Jach požádal o přeložení k jinému útvaru.