„Prospěšní“ cizinci mohou získat české občanství snadněji

Získání českého občanství má své podmínky. Někteří cizinci ale mohou dostat výjimku, díky níž nemusí umět česky ani skládat zkoušku z českých reálií. Aby se tak stalo, musí splňovat jedinou věc: mít významný přínos pro Česko. Od minulého roku takto získalo občanství osm cizinců. Jaký přínos pro republiku ale přesně mají, není u některých z nich uvedeno.

Video Události
video

Výjimky k získání českého občanství

Žádost o prominutí zkoušek k získání občanství zažádala jedna z cizinek ministerstvo spravedlnosti. Od tehdejší ministryně Válkové získala doporučení, které žena pracující jako soudní tlumočnice následně předala matrice. Od loňského roku takto získalo občanství osm lidí. Třeba náměstek ministra kultury Slovák Patrik Košický nebo basketbalista Corey Muirhead z Jamajky.

Přínosný? Je. Jak? To neřekneme

O některých lidech na seznamu však chybí informace. Třeba za vědce Alexandra Kulakovského se zaručilo Centrum pro výzkum energetického využití litosféry. „Je bezúhonný u nás i v zahraničí, má zde trvalý pobyt a doložil i to, že má významný přínos pro Českou republiku,“ namítá ministerstvo vnitra. O jaký konkrétní přínos ale jde, neuvádí.

Nevysvětlil to ani právník výzkumného centra a zároveň poradce premiéra Petr Petržílek.
„V samotné věci bohužel nemohu sdělit žádné podrobnosti, neboť jako právní zástupce pana Alexandra Kulakovského jsem vázán mlčenlivostí,“ uvádí v prohlášení.

Za zveřejnění seznamu 65 tisíc korun

O mimořádně udělovaná občanství se roky zajímá právník a bývalý novinář Tomáš Němeček. „Ta diskuze, kterou jsem chtěl vyvolat, se týká spíše sportovců nebo vysokých státních úředníků, případně když se stane, že je na tom seznamu někdo, koho veřejnost vůbec nezná a o jehož přínosu pro Českou republiku nevíme vůbec nic,“ vysvětluje.

Němeček usiluje o seznam občanství udělených díky výjimce před rokem 2014. Jeho poskytnutí však vnitro svázalo s poplatkem 65 tisíc korun.