Soud zarazil razie u advokátů. Policie už se k dokumentům jen tak nedostane

Nejvyšší soud (NS) vydal dlouho očekávané stanovisko, za jakých podmínek se mohou vyšetřovatelé dostat k dokumentům advokátů. Pokud žádají soud o souhlas, aby se mohli s listinami seznámit, musí konkrétně říci, na co přesně je potřebují a jaké podezření se s nimi pojí. Soud pak musí vždy rozhodovat usnesením. Stejný režim platí i pro dokumenty v takzvaných cloudových úložištích přístupných přes internet.

Na stanovisko z konce června upozornil server Česká justice, podle kterého by nyní mělo skončit „pytlování za účelem něco najít“.

Nejvyšší soud vymezil především takzvaný jiný prostor, jehož prohlídku musí povolovat soud podle trestního řádu. Podle NS nejde jen o vlastní kancelář advokáta, ale jakékoliv místo, kde poskytuje právní služby. Jde tedy například i o jeho automobil, místa určená k archivaci a ukládání spisů, ale také elektronická úložiště dat.

Při prohlídce takových prostor musí být podle zákona zajištěna součinnost České advokátní komory. Její zástupce pak vyslovuje souhlas s tím, aby se vyšetřovatelé mohli seznámit s konkrétní listinou.

Pokud komora souhlas kvůli ohrožení mlčenlivosti neposkytne, lze ho nahradit soudním rozhodnutím, které by mělo mít vždy formu usnesení. Při žádosti o nahrazení souhlasu je podle stanoviska soudu vždy nutné předložit soudu výčet listin a podrobný popis skutkového děje.

„Z tohoto popisu musí vyplývat podezření ze spáchání trestného činu, včetně vysvětlení, jakým způsobem jsou místo prohlídky, popřípadě osoby spojeny s trestnou činností,“ stojí ve stanovisku NS. Nesmí také chybět informace, jaké konkrétní okolnosti mají zajištěné listiny nebo nosiče dat osvětlit či prokázat.

Česká advokátní komora
Zdroj: ČT24

Trestní Kolegium Nejvyššího soudu vedené předsedou Stanislavem Rizmanem pracovalo na stanovisku několik měsíců. Podnět vzešel od náměstka nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Kolegium si nejprve zmapovalo praxi u různých soudů, která byla značně rozkolísaná. Potom požádalo o názor ministerstva, právnické fakulty a další odborná pracoviště.

Stanovisko Nejvyššího soudu tak popírá například verdikt Městského soudu v Praze. Ten loni v červenci v souvislosti s kauzou podnikatele Františka Savova rozhodl, že data uložená v cloudech nejsou místem, kde by se vykonávala advokacie, a policie je tedy může zkoumat. 

Komoře vadilo ohrožení mlčenlivosti

Advokáti dosavadní režim prohlídek často kritizovali. Poukazovali na ohrožení mlčenlivosti a na důvěrnost mnoha listin, které se týkají klientů. Česká advokátní komora dlouhodobě upozorňovala i na skutečnost, že podobných zásahů u právníků přibývalo, často prý působily šikanózním dojmem.

Vyšetřovatelé takto zabavili například důkazy v kauze kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. O materiály zabavené při domovní prohlídce u právníka Tomáše Jindry, který je advokátem lobbisty Ivo Rittiga, ale nakonec přišli. Po prohlídkách skončily důkazy u České advokátní komory, která je loni na konci ledna vrátila zpět Jindrovi. Odůvodnila to tím, že vydání důkazů vyšetřovatelům nenařídil soud.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Peníze na vyšší platy policistů a hasičů chce vláda vzít z resortu obrany

Bezmála miliardu korun na vyšší výdělky policistů a hasičů chce kabinet vzít z rozpočtu obrany, jak zjistila Česká televize. Oběma složkám se tento měsíc příjem zvedá o tři tisíce korun. Členové vlády až dosud o přesunu peněz mezi resorty obrany a vnitra veřejně nemluvili. Důvodem výpomoci je fakt, že resort Jany Černochové (ODS) na rozdíl od úřadu Víta Rakušana (STAN) má volné peníze, které může na tento neplánovaný výdaj poskytnout.
před 10 mminutami

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
před 35 mminutami

Slovenský ministr kritizoval BIS za informaci o možné ruské stopě v kauze výhrůžek

Slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) kritizoval českou Bezpečnostní informační službu (BIS) za to, že informovala o možné ruské stopě v případu loňského vyhrožování školám v Česku a na Slovensku, ve kterém mezinárodní policejní tým tento týden zadržel na Ukrajině jednoho Ukrajince. Šutaj Eštok řekl, že jde o nepotvrzenou hypotézu. Mluvčí české kontrarozvědky Ladislav Šticha řekl, že BIS nebude vyjádření slovenských politiků komentovat.
16:37Aktualizovánopřed 37 mminutami

Rekordní rozpočet EU je z pohledu Česka velmi dobrou zprávou, říká Votápek

„Evropská unie si uvědomuje výzvy, které před ní stojí. Rozšiřuje se a potřebuje více peněz, uvědomuje si, že zaostávala. Z pohledu České republiky to vidím jako velmi dobrou zprávu,“ řekl k návrhu unijního rozpočtu na období 2028 až 2034 ve výši dvou bilionů eur expert Pirátů na zahraniční politiku Vladimír Votápek v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle něj v Unii nepanuje jednotný názor ohledně priorit budoucích investic, ale tuto skutečnost nevnímá jako problém. „EU je společenství demokratických zemí, což je nejefektivnější v situacích, ve kterých jednostranné řešení neexistuje,“ dodal. Votápek se také vyjádřil k jednání o obchodní dohodě s USA. „Dejme Bílému domu i velkým přispěvatelům, kteří pomohli (americkému prezidentovi Donaldu) Trumpovi do úřadu, najevo, že pokud začnou 1. srpna platit třicetiprocentní cla, bude je to bolet,“ doplnil.
před 1 hhodinou

Šmarda považuje spojení se Stačilo! za historickou chybu, SOCDEM opustí

Expředseda SOCDEM Michal Šmarda považuje spojenectví sociálních demokratů se Stačilo! za historickou chybu. K srpnu nezaplatí členský příspěvek a ve straně skončí, avizoval. Předsednictvo Stačilo!, v němž figurují komunisté, ve čtvrtek schválilo spolupráci se sociálními demokraty pro říjnové sněmovní volby. Ti budou na kandidátkách Stačilo!
13:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nepedagogy budou ve školách platit obce a kraje, souhlasil prezident

Nepedagogické pracovníky budou od příštího roku místo státu platit obce a kraje coby zřizovatelé škol. Získají kvůli tomu vyšší podíl na daňových výnosech. Prezident Petr Pavel tuto změnu podepsal v novele školského zákona, která počítá se slučováním menších škol v příštích třech letech.
před 3 hhodinami

Penzijní systém skončil v pololetí s nejmenším schodkem od roku 2013

Systém důchodového pojištění skončil za první pololetí ve schodku 9,2 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím loňska je deficit třetinový, proti předloňsku čtvrtinový. Letošní pololetní výsledek je od roku 2013 čtvrtý nejlepší.
15:19Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Prezident podepsal novelu trestního zákoníku

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek podepsal novelu trestního zákoníku, která má vést ke snížení počtu vězňů a recidivy, rozpočtovým úsporám, ale také k rozšíření možnosti ukládat peněžité tresty. V tiskové zprávě o tom informoval Hrad. Novela dává větší přednost alternativním trestům a některé činy částečně dekriminalizuje, například neplacení výživného. Volnější budou třeba i pravidla pro pěstování a držení konopí. Předloha také zavádí výslovnou trestnost propagace komunistického hnutí.
před 5 hhodinami
Načítání...