
Interview ČT24
„Preferuji možnost primárně oslovit křesťany, kteří jsou například v Sýrii dlouhodobě pronásledováni,“ řekl Jurečka s tím, že pronásledované muslimy by ale měla Česká republika samozřejmě rovněž přijmout. „Berme toho, kdo utíká v obavě o svůj život a nabídněme mu to, co mu nabídnout můžeme,“ řekl Jurečka.
„Vláda se na tomto počtu shodla jednomyslně,“ řekl Jurečka k příslibu české vlády přijmout 1500 uprchlíků. „Pokud jsme odmítli povinné kvóty, ukázali jsme, že jsme státem, který chce vybírat, koho na své území přijme,“ doplnil ministr zemědělství s tím, že preferuje variantu, v níž bude Česká republika mít možnost některé uprchlíky odmítnout.
Česko chce do roku 2017 přijmout 1500 uprchlíků. Z toho 400 běženců ještě letos, příští rok 700 a v roce 2017 zbylých 400. Jednat se bude o dvě rozdílné skupiny uprchlíků – ty, kteří se již nacházejí na území osmadvacítky, většinou v Itálii a v Řecku, a ty z uprchlických táborů v Sýrii či Kurdistánu.
Vláda chce přijetím uprchlíků ulevit Itálii, Maďarsku a Řecku. Azylovou procedurou by prošli v některém z českých detenčních zařízení, ještě předtím je chtějí české úřady nechat projít screeningem, který má vyřadit osoby s případnými bezpečnostními riziky.
Zbylých čtyři sta běženců má přijít přímo ze zemí mimo osmadvacítku – z táborů v Sýrii, Jordánsku a Kurdistánu. Jednat se bude o osoby, které mají nárok na mezinárodní právní ochranu. Do táborů chce kabinet ve spolupráci s církvemi nebo neziskovými organizacemi vyslat odborníky, kteří běžence bezpečnostně prověří, budou s nimi vést pohovory a tříměsíční přípravný kurz.