Policie vyšetřuje házení vajec na Zemana jako výtržnictví

Praha - Policie začala na pokyn žalobce vyšetřovat loňské házení vajec na prezidenta Miloše Zemana jako trestný čin výtržnictví. Dříve policie incident, který se stal loni v listopadu na pražském Albertově, vyhodnotila jako maximálně přestupek proti občanskému soužití a předala ho úředníkům. „Pražská policie na základě pokynu ze státního zastupitelství zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví,“ řekl Mladé frontě Dnes pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Za výtržnictví hrozí v základní sazbě až dva roky vězení.   
Deštníky bránily prezidenta Zemana před vajíčky a rajčaty
Zdroj: ČTK Autor: Petr David Josek

Při listopadovém odhalení pamětní desky k 25. výročí pádu komunistického režimu vypískaly Zemana stovky lidí. Na transparentech mu vytýkali náklonnost k Rusku, vztah k alkoholu či vulgární výroky v rozhlase. Ze shromážděného davu létaly předměty, včetně vajíček, a zaznívaly výzvy k prezidentovu odstoupení, osobní strážci bránili hlavu státu rozevřenými deštníky. Zeman nazval vrhače předmětů zbabělci.

Policie při shromáždění nikoho nezadržela. Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, pod kterou Albertov spadá, obdrželo tři trestní oznámení, která si na průběh pietní akce stěžovala. Zastupitelství je postoupilo k prověření policii. Ta konstatovala, že vrhači se dopustili maximálně přestupků proti občanskému soužití, za něž lze uložit pokutu a případně i zákaz pobytu. Věc proto putovala k posouzení na radnici. Úředníci z odboru správních agend městské části pak rozhodli, že házení vajec nebylo ani přestupkem. Později ale magistrát nařídil Praze 2, aby házení vajec na prezidenta jako přestupek posoudila. Nyní tedy věc opět řeší policie.