Policie se chystá nasadit po celém Česku neoznačené octávie

Praha - Policie České republiky realizovala zřejmě největší nákup maskovaných aut ve své historii. Podle informací ČT se uskutečnil před několika dny, kdy byla podepsána smlouva na nákup pětaosmdesáti civilních octávií s měřicí technikou. Jejich kupní cena činila necelých sto milionů korun. Policie si od jejich nasazení slibuje další zpřísnění kontrol na tuzemských silnicích.
Civilní policejní vůz s měřicí technikou
Zdroj: ČT24

Několik nenápadných aut s kamerami, která vypadají jako civilní, přitom jezdí po českých silnicích už roky. Policie tak snáz odhaluje dopravní přestupky především na dálnicích. Teď chce vozy nasadit po celé zemi. A budou jimi octávie, které stály třetinu toho, co obávané passaty, i když mají i třetinový výkon. Právě ve skromnosti je však jejich síla.

A také v nenápadnosti, jež je pro policejní hlídky klíčová. Své o tom ví posádky dálničních speciálů - passatů či superbů - většina řidičů je už pozná z dálky, třeba podle stylu jízdy. „Superby ještě nejsou tak známé, ale u passatů je to tak šedesát až sedmdesát procent řidičů,“ potvrzuje Lukáš Kortan, policista z dálničního oddělení Velký Beranov.

Video Dopravní policie bude dál zpřísňovat kontroly na silnicích
video

Dopravní policie bude dál zpřísňovat kontroly na silnicích

Policejní prezidium teď chce do každého okresu jednu takovou neoznačenou octávii. „Samotná přítomnost těchto vozidel na komunikacích přispěla k tomu, že na silnicích prvních tříd došlo v minulých letech ke snížení tragických nehod,“ obhajuje záměr republikový ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

Vozový park policejních služebních aut potřebuje obměnu

Celkem má Policie ČR kolem osmi tisíc služebních aut. Většina z nich je řádně označena. Převážně jde o octávie, které se najednou pořizovaly před sedmi lety. Jejich výměna pomalu začíná, ministerstvo vnitra zatím vypsalo čtvrtmiliardový tendr, a to na 450 aut, která nahradí ta nejopotřebovanější.

Je už opravdu na čase, poněvadž průměrný počet najetých kilometrů je u těchto vozů kolem 150 až 200 tisíc kilometrů, výjimkou ale není ani dvojnásobek. Auta sice průběžně procházejí opravami, ale přibývá vážných poruch, které je drahé opravit. „Ta vozidla už nejsou výkonná, jsou poruchová a dost často má policie velké množství vozidel v opravě,“ souhlasí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a dodává: „Peníze jsme získali prodejem nepotřebného majetku ministerstva vnitra, většinou budov a pozemků, které ležely většinou ladem“.

V komerční sféře se mění služební auta po třech až pěti letech. Policejní vozy jsou ještě staršího data a navíc neoperují v šetrných podmínkách. Často se v nich jezdí na plný plyn bez ohledu na překážky a s rizikem střetů. Cílem policie je každopádně nakupovat už jen v menších počtech a častěji. Jak říká Jozef Bocán, mluvčí Policejního prezidia ČR, tendr je jakýmsi prvním krokem, „který umožní, aby k obměně policejních aut docházelo pravidelně a nedocházelo tak k hromadnému materiálnímu zastarání techniky“.