Česko čeká ochlazení. V pátek může být pod dvacet

Po vlně veder, která během prodlouženého víkendu rozpálila Česko i celou střední Evropu, přijde citelné ochlazení. Zatímco dnes v republice znovu padaly teplotní rekordy a na Hodonínsku naměřili víc než 36 stupňů, v pátek se rtuť teploměru bude pohybovat mezi 19 a 23 stupni Celsia.

Pozdní odpoledne na přehradě Žermanice (1962)
Autor: Věněk Švorčík

Ze 139 českých meteorologických stanic, které měří déle než 30 let, dnes počasí překonalo vlastní rekord na osmadvaceti. Mimořádné teploty byly zaznamenány hlavně na Moravě a ve Slezsku; Nejtepleji bylo ve Strážnici na Hodonínsku, a to 36,5 stupně, bezmála o stupeň víc než je dosavadní rekord roku 2012.

V neděli byly rekordní teploty v České republice vyšší než dnes. V Brandýse nad Labem rtuť vystoupala na 38,4 stupně; republika také zažila další tropickou noc, nejteplejším místem bylo Město Albrechtice na Krnovsku, kde se minimální teplota udržela nad třiadvaceti stupni.

Nepatrné ochlazení, které zejména na severozápad Čech přinesly nedělní večerní bouřky, se ale bude opakovat až v úterý večer. Maximální teploty prvního pracovního dne nového týdne se mají pohybovat mezi jednatřiceti a čtyřiatřiceti stupni, v jižních Čechách má být ještě o stupeň více. Ve středu by se ochlazené Čechy měly dočkat 22 až 26 stupňů, jihovýchod republiky ale musí stále počítat s tropickým dnem – a teplotami nad třicet. Studená fronta by totiž na Moravu měla dorazit až během noci ze středy na čtvrtek.

Meteorologové proto nadále varují před neopatrným pohybem na slunci. "Bude opalovat stejně jako třeba v Chorvatsku nebo Itálii - UV index bude zítra v Česku jen nepatrně nižší než na jihu Evropy a spálit se můžeme už po 20 minutách," uvádí meteoroložka ČT Alena Zárybnická. Kvůli suchému a teplému počasí platí i výstraha před nebezpečím vzniku požárů. Jeden menší museli likvidovat hasiči u Ludkovic na Zlínsku. Hořela tam tráva a les.

Video Události: Horké pondělí trávili lidé u vody
video

Události: Horké pondělí trávili lidé u vody