Soud zrušil vydání údajných teroristů, v USA jim hrozí doživotí

Pražský vrchní soud zrušil rozhodnutí o vydání tří cizinců obviněných ze spolupráce s teroristy do USA. Vyhověl tak stížnosti obviněných, podle nichž Spojené státy nedaly dostatečné záruky ohledně toho, že muži nebudou ve vězení podrobeni nelidskému zacházení. Vydání tří mužů v dubnu povolil pražský městský soud. Ten si nyní bude muset od USA vyžádat upřesnění. Trojici hrozí až doživotí. Konečný souhlas s vydáním ještě musí vyslovit český ministr spravedlnosti.

Pražský městský soud při rozhodování o vydání cizinců uvěřil zárukám, které si od USA vyžádal prostřednictvím českého ministerstva spravedlnosti. Muži podle nich budou žít ve standardních vězeňských podmínkách, na což budou moci dohlížet diplomaté. Podle názoru právníků ale federální soudci nebudou brát žádný ohled na sliby amerických orgánů, které prý navíc nemají pravomoc zavazovat Úřad pro vězeňství nebo mu cokoliv přikazovat. „Bude třeba zpřesnit ujištění poskytnuté ministerstvem spravedlnosti o případném zacházení s vyžádanými osobami na území USA tak, aby ujištění bylo zároveň poskytnuto subjektem, který má reálnou možnost zajistit jeho dodržování,“ konstatoval vrchní soud.

Městský soud se bude muset zabývat i objasněním otázky, zda byla údajná trestná činnost iniciativou samotných obviněných, nebo zda - a do jaké míry - ji vyprovokovali federální agenti. Tři cizinci podle obžaloby Spojených států chtěli prodat zbraně v přepočtu za 160 milionů korun nasazeným agentům, kteří se vydávali za kolumbijské teroristy. Celá akce začala před čtyřmi lety. Na překupníky drog z Pobřeží slonoviny nasadili Američané dva agenty, kteří se vydávali za členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Muži domlouvali převoz kokainu do Spojených států. Za výdělek chtěli naoko od dvojice překupníků koupit zbraně na útoky proti americkým jednotkám v Kolumbii.

Do příběhu proto vstoupil další aktér z Ukrajiny. Muž vystupoval jako zástupce státní firmy Ukrspecexport, která může jako jediná prodávat na Ukrajině zbraně. Podle americké žaloby nabízel překupníkům například samopaly Kalašnikov, granátomety nebo dokonce protiletadlové střely. Všichni tři muži se naposledy sešli v hotelu v centru Prahy, kde je také na americkou žádost loni v létě zatkla česká policie.

Zadržený Alí Fajád je Libanonec s ukrajinským občanstvím, Chalíd Marabi a Faouzi Jaber pocházejí z Pobřeží slonoviny. Za dovoz kokainu, prodej zbraní a praní peněz hrozí všem zadrženým cizincům ve Spojených státech nejméně deset let vězení. Za podporu fingovaných útoků na americké jednotky až doživotí.