Savov se ke stamilionům na účtu nedostane, soud mu stížnost zamítl

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Františka Savova proti zajištění peněz na jeho bankovním účtu. O zajištění 648 milionů korun rozhodla policie. Právě takovou škodu podle vyšetřovatelů Savov se skupinou dalších obviněných způsobil krácením daní. Savov se nyní zdržuje v Británii. Prostřednictvím svého mediálního zástupce vzkázal, že rozhodnutí Ústavního soudu respektuje, ale nesouhlasí s ním a chce hledat spravedlnost u mezinárodních soudů.

Policisté podle Savova svůj postup nedostatečně odůvodnili, chybu pak nenapravil ani Městský soud v Praze, na který se podnikatelovi právníci obrátili. Soud prý rezignoval na roli nestranného strážce zákonnosti a stal se pouhým pomocníkem policie, stálo ve stížnosti. Ústavní soudci ale podnět označili za zjevně neopodstatněný.

„Ústavní soud považuje obě rozhodnutí, s ohledem na aktuální fázi trestního řízení, za dostatečně, logicky a srozumitelně odůvodněná, neboť je z nich zcela zjevné, z čeho je stěžovatel orgány činnými v trestním řízení viněn, na což navazuje logický závěr o potřebě zajistit stěžovatelovy finanční prostředky,“ stojí v usnesení senátu se zpravodajem Janem Filipem. Nešlo prý tedy o žádnou svévoli policie.

„Po vyčerpání dostupných právních nástrojů v ČR mi nezbývá nic jiného, než se v této věci, kterou považuji za státem podporovanou šikanu, obrátit na mezinárodní soudní instituce,“ reagoval Savov na rozhodnutí Ústavního soudu.

Savov je mimo jiné vlivným podnikatelem na mediálním trhu. Vlastní vydavatelství Mladá fronta s tituly E15, Euro, Lidé a Země a odbornými a dětskými periodiky. Kromě toho je majitelem investičního fondu. Vyšetřovatelé ho stíhají kvůli krácení daní a legalizaci výnosů z trestné činnosti. Údajně s dalšími podezřelými vytvářel fiktivní daňová přiznání, aby získal nárok na odpočet daně z přidané hodnoty. Savov všechna obvinění odmítá, podle dřívějšího vyjádření se nedopustil ničeho nezákonného. Proti zahájení stíhání podal i samostatnou ústavní stížnost, soud ji ale v únoru odmítl.

Po podnikateli od loňského března pátrala police. České policejní prezidium pak loni v říjnu uvedlo, že Savova vypátralo v Británii v součinnosti s britskými kolegy a že je tam pod policejním dohledem. Londýnský soud mu stanovil přísné podmínky pobytu ve Velké Británii. Uprchlému podnikateli radikálně omezil pohyb. O jeho vydání do Česka má tamní justice rozhodnout v polovině června.

Savov nicméně popřel, že ho v Británii vypátrali policisté. „Policie ČR mě nikdy ve Velké Británii nevypátrala. Není totiž žádný důvod. Mou britskou adresu, kterou uvádím již osm let na svých vizitkách, policie dobře zná, včetně telefonních čísel. Nikdy jsem se před nikým neskrýval ani neskrývám. Jako občan Evropské unie v EU svobodně podnikám a svobodně se pohybuji,“ uvedl.