BIS odhalila tři ruské špiony, museli ze země

Praha – Týdeník Respekt upozornil na tři ruské špiony, které z České republiky úřady vyprovodily poté, co je odkryla Bezpečnostní informační služba (BIS). Zemi opustili v tichosti. Vzápětí Moskva znemožnila misi dvou českých diplomatů. Respekt s odvoláním na vládní zdroje píše, že česká kontrarozvědka nejprve identifikovala jen jednoho ruského diplomata. Muž podle časopisu nebyl akreditovaný na ruské ambasádě a do Prahy se dostal přes jinou zemi. Nemohu to potvrdit, řekl ČT ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ruští špioni pod diplomatickým krytím jsou ale podle něho „stále se opakující příběh“. Podle názoru ruského listu Vzgljad ale „špionážní skandál“ může být útokem na prezidenta Zemana kvůli jeho proruské politice.

Kontrarozvědka zahájila akci k odhalení prvního ze tří ruských špionů už před tři čtvrtě rokem. V následujících týdnech po jeho odjezdu pak kontrarozvědka přišla na další dva, kteří opustili zemi rovněž s nálepkou „nežádoucí“. Tentokrát už šlo o zaměstnance ruské ambasády v Praze a dalšího přijíždějícího diplomata.

Podle Respektu se česká diplomacie obávala eskalace konfliktu, proto ruské občany nevyhostila. Diplomatům nebylo prodlouženo vízum, jeden z nich nedostal povolení k pobytu v Česku. Ruské ministerstvo nicméně zareagovalo razantně – jejich úřady zamezily přístup do země dvěma českým diplomatům bez udání důvodu. Ministerstvo zahraničí neoficiálně považuje akt za odvetu, píše Respekt.

Komentář autora článku Ondřeje Kundry

Ondřej Kundra, autor článku o ruských špionech v ČR, podotkl, že případ je klasifikovaný, takže se o něm v podstatě nesmí mluvit a informace jsou stále kusé.

„Není zatím rozkryto, co tu ti lidé přesně dělali. Obecně se dá jen říci, že se měli zaměřovat na aktivity proti bezpečnostním zájmům ČR,“ uvedl komentátor Respektu s tím, že to může souviset i s aktuálními událostmi mezi Ukrajinou a Ruskem, ale i s mnoha dalšími věcmi.

Server hlidacipes.org upozornil, že ruská ambasáda v Praze je naddimenzovaná, v současnosti na ní působí 125 zaměstnanců, z toho 80 diplomatů. Zbytek dle serveru tvoří podpůrné profese jako řidiči či sekretářky. Ruských diplomatů je v ČR nepoměrně více, než mají podobně velké a vlivné státy. Například Čína má v českém hlavním městě 28 diplomatů, Spojené státy sedmdesát.

Ministerstvo zahraničí ČR uvádělo k prosinci minulého roku počet zaměstnanců ruské ambasády v Česku dokonce ještě větší. Bylo jich 142. Z neveřejných důvodů ale ruská ambasáda některé propustila.

Výroční zprávy BIS

BIS ve svých výročních zprávách již několik let upozorňuje, že mezi ruskými diplomaty se skrývá část špionů. Podle odhadů lidí z bezpečnostních kruhů by jich mohlo být kolem třiceti. Upozornění se ve výročních zprávách BIS objevuje dlouhodobě od doby vstupu ČR do NATO. Dle kontrarozvědky se agenti snaží posílit vliv Ruska v české společnosti, politice a médiích. Ačkoli BIS upozorňuje, že o totéž se pokouší Čína – Rusko má v Česku bezkonkurenčně největší misi.

Předseda Bezpečnostního výboru PS Roman Váňa:

„Česká republika vyvolává zájem služeb z různých států jak z Východu, tak ze Západu. Jsme členy NATO i Evropské unie, takže je možné v ČR najít mnoho zajímavých informací, ať už charakteru vojenského, hospodářského nebo diplomatického. Aktivity zpravodajských služeb jsou monitorovány velmi často, takže případ, na který upozorňuje Respekt, není nic mimořádného.“

Mluvčí BIS Jan Šubert odmítl jakékoli informace o konkrétních krocích tajné služby komentovat. V obecné rovině ale pro ČT řekl, že BIS má o působení ruských zpravodajských služeb na území ČR dobrý přehled a dlouhodobě referuje o „extrémně vysokém počtu“ jejich příslušníků. „Mimo jiné se zmiňujeme o tom, že se koncentrují v oblasti vědy, techniky a energetiky a snaží se také ovlivňovat různé rozhodovací procesy a veřejné mínění ve prospěch zájmů ruského státu,“ dodal mluvčí českých zpravodajců.

Ruský list Vzgljad se domnívá, že ve „špionážní aféře“ vůbec nemusí jít o špiony, nýbrž o prezidenta Zemana a o snížení jeho autority. Cituje informovaného ruského experta Konstantina Voronova, který „nevylučuje“, že aféra může být důsledkem intrik českých zpravodajských služeb. Zemanovi odpůrci podle něj mohou situaci využít k podkopání prezidentovy autority a politického postavení. 

Popperova vila
Zdroj: ČTK/AP/Petr David Josek

Ruští špioni - stále stejný příběh, tvrdí Zaorálek

„Nevidím v tom nic nestandardního, že se to opakuje, protože se to opakuje neustále.  Bohužel, byl bych rád, aby ty vztahy probíhaly klidněji. Ale nebudu komentovat konkrétní informace, protože nejde o typ informací, který bych vůbec mohl, nebo měl komentovat,“ konstatoval ministr. Podle ČTK se Černínský palác obává, že by jakékoliv prohlášení mohlo zkomplikovat akreditaci diplomatů, kteří mají nahradit dva odmítnuté Čechy v Moskvě. „Česká ambasáda má v Moskvě 15 diplomatů. Ve chvíli, kdy by odtamtud museli třeba jen jednotlivci odejít, tak to do chodu té ambasády výrazně zasáhne. Proto se česká diplomacie obává paralýzy našeho úřadu v Moskvě, a proto nemá zájem tyto informace rozfoukávat, “ poznamenal k tomu Ondřej Kundra. „Jako malá země máme v jiných zemích relativně malé ambasády, což znamená, že jsme při recipročních opatřeních, kdy vyhošťujeme nějaké diplomaty, v určité nevýhodě,“ konstatoval k tomu předseda Bezpečnostního výboru PS Roman Váňa (ČSSD).

Čína má na svém velvyslanectví pátý nejvyšší počet lidí – ještě za Saúdskou Arábií a Francií.

V minulosti BIS upozornila, že je mnoho „nelegálů“ ruských zpravodajských služeb i mezi nediplomatickými pracovníky. Dle Bezpečnostní informační služby jsou i mezi novináři akreditovanými v Česku a pracovníky „ruských ekonomických subjektů působících v ČR“.

K neprodloužení víz zahraničním diplomatům se Černínský palác čas od času uchyluje. Velká aféra vznikla za éry ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, kterou řešil i jeho nástupce Jan Kohout. Tehdy ministerstvo vyhostilo dva ruské diplomaty, kteří také byli rovněž podezřelí ze špionáže. V rámci recipročního kroku vyhostila ruská strana stejný počet českých diplomatů z Moskvy. Podle Ondřeje Kundry se ale o těchto krocích většinou neinformuje, takže statistika, jak často k tomu dochází, není jasná.

Komentář exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09)

„Máme je tady drahná léta, už několik desetiletí, a máme jich tady přebytek,“ řekl k otázce ruských špionů v Česku předseda Zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Podle šéfa TOP 09 má většina tuzemských ruských špionů diplomatické krytí, a proto je pro ČR složité všechny vykázat. Jelikož každý takový krok vede k odvetě, mohlo by podle Schwarzenberga dojít k tomu, že Praha nebude mít časem v Moskvě žádného diplomata.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
11:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 3 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
09:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Ministerstvo musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy za sterilizaci

Ministerstvo zdravotnictví musí znovu rozhodnout o odškodnění ženy, která před 45 lety podstoupila sterilizaci, a to bez náležitého souhlasu a poučení o nevratnosti zákroku. Ministerstvo žádost původně zamítlo s tím, že lékaři postupovali v souladu s tehdejší právní úpravou. Rozhodnutí ale zrušil Městský soud v Praze. Ministerstvo nyní neuspělo s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Na rozsudek NSS upozornila Liga lidských práv.
před 4 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne rozebírali soudní verdikt nad Le Penovou

Hosté Událostí, komentářů týdne se věnovali politické situaci ve Francii, kde byla kandidátka na prezidentku Marine Le Penová soudně vyřazena z volebního boje kvůli zpronevěře prostředků Evropského parlamentu. Hosté rozebírali i dopady amerických cel na běžné spotřebitele, věnovali se fenoménu seriálu Adolescence a jeho vlivu na vnímání agresivity u dospívajících a pirátům českých silnic. Pozvání přijali novinářka Marie Bastlová, kardiolog Petr Neužil, herec a režisér Milan Šteindler, bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář a publicista Michael Durčák.
před 6 hhodinami

Česko opět splňuje kritérium pro přijetí eura. Politikům se do toho ale nechce

Česko loni zpomalilo tempo svého zadlužování víc, než vláda očekávala. Schodek veřejných financí poklesl podle statistiků ze 3,8 na 2,2 procenta HDP. To znamená, že Česká republika znovu začala plnit klíčové kritérium pro přijetí eura. Strany, které mají ve sněmovně jasnou většinu, ale zavést unijní měnu ani v příštím volebním období nechtějí.
před 8 hhodinami

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
před 9 hhodinami
Načítání...