Dozvuky obvinění: Generál Halenka bude zřejmě dočasně zproštěn funkce

Praha – Šéf armádní logistiky Vladimír Halenka bude zřejmě dočasně zproštěn funkce, a to kvůli obvinění z údajně nevýhodného prodeje nepotřebné vojenské techniky. Náčelník generálního štábu Petr Pavel kvůli tomu požádá ministra obrany Martina Stropnického, aby vysoce postaveného generála dočasně zprostil funkce, uvedl server lidovky.cz. Brigádní generál Halenka je ředitelem sekce podpory ministerstva obrany, která řídí armádní logistiku, komunikační a informační systémy či vojenské zdravotnictví.

Halenka už informoval Pavla, že byl obviněn. „Na základě obdržené informace generál Pavel rozhodl, že v souladu s platnou legislativou podá ministrovi obrany v zákonné lhůtě návrh na dočasné zproštění výkonu funkce generála Halenky a jeho zařazení do dispozice,“ řekla serveru mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.   

To mimo jiné znamená, že obviněný voják bude pobírat méně peněz a úkoly mu bude dávat jeho nadřízený. Zatím Halenka podle Růžičkové požádal o dovolenou, která mu byla schválena.   

V kauze nezákonného převodu majetku ministerstva obrany na jiné subjekty byli obviněni čtyři lidé, stíháni jsou na svobodě. Mezi obviněné patří kromě Halenky bývalý ředitel společnosti VOP CZ v Šenově u Nového Jičína Adolf Veřmiřovský, exředitel někdejší armádní Agentury pro nakládání s nepotřebným majetkem Josef Lachman a jeho zástupce Roman Pavlík.   

Vyšetřování se týká odprodeje hlavně kolové a pásové vojenské techniky a náhradních dílů. Úředníci údajně věci prodali za nižší ceny, než za které je prodat mohli. Policie kvůli případu provedla několik domovních prohlídek, a to i u majitele zbrojařské firmy Excalibur Group Jaroslava Strnada. Z této společnosti dosud nikdo obviněn nebyl. Ve středu byl u výslechu také bývalý generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita, ani ten obviněn nebyl.