Obvinění z kauzy Vidnava dostanou odškodné mnohem nižší, než žádali

Praha – Ministerstvo spravedlnosti přiznalo bývalému řediteli Vězeňské služby Luďku Kulovi odškodné 249 tisíc a bývalému náměstkovi ministra spravedlnosti Františku Steinerovi 350 tisíc za nezákonné trestní stíhání v tzv. kauze Vidnava. Stíhání kvůli údajně nevýhodnému nákupu budovy ve Vidnavě loni zastavil státní zástupce.

Kula i Steiner chtěli řádově vyšší odškodnění, někdejší ředitel Vězeňské služby žádal tři miliony korun, bývalý náměstek více než milion. Nakonec však ministerstvo spravedlnosti přiznalo oběma odškodné v řádu stovek tisíc korun, rozdělené na dvě části. Luďek Kula má od státu dostat 161 tisíc korun jako zadostiučinění za nemajetkovou újmu způsobenou trestním stíháním a 87 575 korun za náklady vynaložené na svoji obhajobu. František Steiner dostane zadostiučinění 168 tisíc korun, náhrada nákladů na obhajobu bude činit 181 440 korun. Se zbytkem svých nároků se oba muži mohou obrátit na soud.

Policie obvinila Luďka Kulu a Františka Steinera kvůli nákupu bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku za 29 milionů korun Vězeňskou službou. V budově měl vzniknout detenční ústav. Později se ukázalo, že je pro detenční ústav, popř. věznici nevhodná a navíc nebyla potřeba. Státní zástupce ale trestní stíhání zrušil, krok zdůvodnil tím, že závěr policie o škodě údajně způsobené státu „nemůže obstát“.

Luděk Kula
Zdroj: ČTK
Autor: Petr Sznapka

V době, kdy byli oba muži obviněni, byl ministrem spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten dal kauzu Vidnava do souvislosti s tzv. válkou žalobců, která se rozpoutala v souvislosti s Pospíšilovou snahou odvolat z pražského vrchního státního zastupitelství Vlastimila Rampulu. Advokát Luďka Kuly Petr Toman tvrdil, že podle jeho názoru bylo cílem celé kauzy obvinit tehdejšího ministra.

Plány na vznik věznice a detenčního ústavu ve Vidnavě ztroskotaly kvůli nákladné rekonstrukci i předloňské amnestii, která snížila počet vězňů. Stát se nyní zakoupeného kněžského semináře marně snaží zbavit jakožto nepotřebného majetku. Jeho cena přitom klesla na necelou třetinu částky, za kterou jej Vězeňská služba koupila. Podle vidnavského starosty se areál bude vzhledem ke svému stavu těžko prodávat i za nižší cenu.