Vojenský ústav představil prototyp dronu

Praha – Vojenský technický ústav (VTÚ) vyvinul nový bezpilotní prostředek Brus, který má sloužit především záchranným a humanitárním účelům. Takzvaný dron nese kamery denního i nočního vidění a může být doplněn i dalšími technickými zařízeními. Ostrý provoz už si vyzkoušel při monitorování muničního areálu ve Vrběticích poté, co tam vybuchl sklad. Stroj zástupci VTÚ představili novinářům na vojenském letišti ve Kbelích v Praze, kde se zastavil i kardinál Dominik Duka.

Ústav se ve svém odštěpném závodě VTÚLaPVO (Vojenský technický ústav letectva a protivzdušné obrany) věnuje vývoji bezpilotních prostředků od počátku osmdesátých let. První stroje s označením Sojka vyvinuté pro československou armádu vážily desítky kilogramů a byly určeny především pro letecký průzkum. Další sloužily třeba pro cvičné střelby, kdy se střelci trefují do taženého pytle.

Jako poslední byl vyvinut systém Brus, stroj s kolmým startem se šesti rotory. „Je možné ho osadit denní kamerou, noční kamerou, je tam laserový dálkoměr, laserové ukazovátko,“ řekl novinářům ředitel VTÚ Jiří Protiva. Ústav podle Protivy všechny drony staví pro záchranné a humanitární účely. „V žádném případě nepřemýšlíme o tom, že bychom na ně nasazovali nějaké zbraně nebo zbraňové systémy,“ poznamenal.

Brus byl ještě v době dokončování zkoušek nasazen po výbuchu munice ve Vrběticích, kde při monitorování situace nalétal přes 70 hodin. VTÚ nyní jedná o jeho využití ve složkách Integrovaného záchranného systému, pro které je noční vidění při jejich práci velkou výhodou. Podobná zařízení využívá i armáda při misích.

Dnešní prezentace se zúčastnil kardinál Dominik Duka, při návštěvě pronesl přímluvnou modlitbu za pracovníky technického ústavu a za ty, kteří s dronem budou pracovat. Brus si sám zkusil i pilotovat. Jeho otec totiž ve 20. letech 20. století pracoval jako technik u letectva. S kbelským letištěm se tedy pojí i kus dětství současného českého kardinála. Hlava katolické církve ocenila, že podobná zařízení dokážou lidem pomáhat, a vyjádřila přání, aby byla využívána pokud možno pro mírové účely.

Katolická církev nemá pravidla pro žehnání vojenské techniky, nežehná ale zbraním

Katolická církev oficiálně žehnání vojenské techniky nevymezuje, „ovšem platí, že zbraně zásadně nežehná,“ říká Tomáš Holub, generální sekretář ČBK. Pro žehnání zbraním církev ani nemá žehnací formule. „Vojenského technického ústavu jsme se právě proto ptali, k jakým účelům bude tento typ sloužit,“ vysvětluje ceremonář arcibiskupa Vojtěch Mátl.

Žehnání armádě se sice objevuje ve filmech, podle Mátla to ale souvisí se specifickou situací: „Tak to bývalo, když šlo vojsko do boje. Kněz dával vojákům hromadně požehnání, tzv. generální absoluci, protože několik tisíc lidí nemohl vyzpovídat, takže oni v rámci té absoluce projevili lítost za své hříchy a vyzpovídali se po bitvě, když ji přežili, “ dodává Mátl.

Bezpilotní prostředek Brus:

  • může zůstat ve vzduchu 40 minut
  • doba doletu je deset kilometrů
  • vystoupat dokáže do 1 000 metrů
  • nese dvě kamery, noční a denní, které je možné během letu přepínat

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Program pro sedmnáctileté řidiče pod dohledem se osvědčil

Řidičský průkaz už získalo víc než pětatřicet tisíc sedmnáctiletých. Jedenáct tisíc z nich od začátku roku a zájem podle ministerstva dopravy narůstá. Program, který umožňuje nezletilým řídit pod dohledem mentora, se osvědčil i podle policie, nehodu letos zavinilo jen osm takto mladých šoférů. Žadatele neodrazují ani ceny – nejvíce zaplatí v Praze, průměrná cena kurzu zde činí 25 400 korun. Naopak nejnižší jsou v Plzeňském kraji.
před 1 hhodinou

Turisté se navzdory válce vrací na západ Ukrajiny, úřady to nedoporučují

Rusko pokračuje v masivních útocích na Ukrajinu, výbuchy se ozývaly v Charkově, Moskva ovšem udeřila i na západě země. Donedávna přitom agresor cílil na východ a jih Ukrajiny, západ zůstával až na výjimky větších útoků ušetřen. Také proto se tam v minulých měsících začali vracet zahraniční turisté. České úřady to ale nadále nedoporučují. V Koločavě natáčel štáb ČT se zpravodajkou Darjou Stomatovou.
před 2 hhodinami

Stát si od letiště vezme dividendu dvě miliardy korun

Stát si vezme od Letiště Praha dvě miliardy korun jako dividendu z loňského zisku letiště. Jde zhruba o osmdesát procent, zbylých 471,4 milionu korun zůstane letišti. Rozhodlo o tom ministerstvo financí, které zastupuje stát jako hlavního akcionáře firmy.
15:38Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Úrazy, dehydratace i utonutí. Incidentů na vodních nádržích přibývá

Vodní záchranná služba Českého červeného kříže (VZS ČČK) už nyní eviduje více zásahů než minulý rok ve stejném období. Nejvíce výjezdů mají vodní záchranáři na nádržích Slapy, Nové Mlýny a Hracholusky. Prezident VZS ČČK David Smejkal upozorňuje na nebezpečí přeceňování sil, rizika spojená s konzumací alkoholu u vody a také se skoky do vody. Apeluje i na rodiče dětí, které dle záchranářů často vyráží na paddleboardech bez záchranných vest.
před 15 hhodinami

Lidé v Česku si už smí změnit pohlaví bez kastrace

Již desítky lidí využily nová pravidla pro úřední změnu pohlaví, k níž od července stačí medicínské potvrzení. Dříve byla změna pohlaví podmiňována kastrací, kterou v roce 2024 shledal ústavní soud za protiústavní. Po splnění nových specifických podmínek si transgender lidé mohou upravit jméno i příjmení.
včera v 21:30

Tragédie v restauraci U Kojota odstartovala velké kontroly plynových přímotopů

Před půl rokem zemřelo na následky požáru v restauraci U Kojota v Mostě sedm lidí a dalších sedm se zranilo. Příčinu tragédie policie zatím stále vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti, nejpravděpodobněji došlo k převržení plynového ohřívače. A právě na kontroly bezpečného používání plynových přímotopů v Česku se nyní hasiči ve velkém zaměřili. Město mezi pozůstalé a zraněné po požáru rozdělilo dva miliony korun z veřejné sbírky.
včera v 19:58

Resort zemědělství připravuje pravidla ochrany půdy před erozí. Už měla platit

Ministerstvo zemědělství upravuje nová pravidla ochrany půdy před erozí, platit měla původně od července. Resort zatím připravil metodiku pro ozimy, komplexní úpravu dál chystá. Spor se vede o to, jak přísná má být, podle ekologů plánovaná pravidla nestačí. Ministerstvo chce k ochraně půdy především motivovat, ke kontrole a krácení dotací se míní uchýlit až v případě skutečné eroze. V loňském roce rekordně přibylo hlášených poškození polí, bylo jich jednou tolik oproti roku 2023.
včera v 19:55

V Dolomitech zahynul český turista, píší tamní média

V italských Dolomitech v pátek odpoledne zahynul český turista, uvádí agentura ANSA a veřejnoprávní stanice Rai. Muž, který byl na výstupu ve skupině, se podle médií zřejmě nešťastnou náhodou odchýlil z trasy a zřítil se.
včera v 19:28
Načítání...