Policie obvinila čtyři lidi za IT zakázky Lesů ČR

Praha - Obvinění za praní špinavých peněz si vysloužili čtyři lidé v souvislosti s veřejnými zakázkami státního podniku Lesy ČR. Konkrétně jde o zakázky na informační technologie. Obviněným hrozí trest od tří do osmi let vězení nebo propadnutí majetku. Kriminalisté právě kvůli IT zakázkám Lesů ČR ve středu zadrželi čtyři lidi.

„Kriminalisté našeho útvaru ve středu 21. ledna zadrželi čtyři osoby v souvislosti s vypisovanými a uzavíranými IT zakázkami státního podniku Lesy ČR a následně je obvinili z trestného činu legalizace výnosů z trestné činnosti. Věc dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, více informací zatím poskytovat nebudeme,“ řekl České televizi mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Z právní kvalifikace skutku vyplývá, že obvinění podle kriminalistů působili jako organizovaná skupina a jejich údajná trestná činnost se týkala částky přesahující pět milionů korun. Podle serveru Aktuálně.cz byly údajně tendry předražené o zhruba 300 milionů korun, které prý putovaly do zahraničních společností a přes švýcarské banky se vracely zpět do Česka.

Server Aktuálně.cz informoval o tom, že mezi obviněnými jsou podnikatelé z firem, které se měly na zakázkách podílet. Jde o Jiřího Pantoflíčka, Michala Kříže, Martina Štufiho a také lobbistu ČSSD Jiřího Harta. Trestní stíhání se prý týká zakázek přesahujících miliardu korun, které od státního podniku dostaly v letech 2008 a 2009 firmy Dynn a Time Import.

Nejde o první obvinění ve spojení s Lesy ČR

Policie v minulosti zkoumala i jiné zakázky státního podniku. V květnu 2014 protikorupční útvar obvinil v souvislosti s Lesy ČR tři muže z pokusu o podvod za 12 miliard korun, přičemž jeden z obviněných je bývalým zaměstnancem podniku. Podle informací ČTK jde v této kauze o americkou společnost Washington Investment Company (WIC) a její údajně zmařené investice týkající se zakázek na informační technologie pro Lesy ČR. Případ podle policie souvisí s dvěma smlouvami z roku 2007 o poskytování poradenské činnosti a o rekonstrukci infrastruktury informačních a komunikačních technologií.