Hackeři propašovali do živého vysílání ČT atomový hřib

Praha - Umělecká skupina Ztohoven se dnes nabourala do ranního vysílání programu Panorama na druhém programu České televize (ČT). Místo on-line záběrů ze zajímavých míst Česka se na obrazovce objevil fiktivní jaderný výbuch s odkazem na webové stránky sdružení. Je to další z mystifikačních a provokativních akcí této skupiny. Případem se zabývá policie, veřejnoprávní televize už podala trestní oznámení pro poškození duševních práv a šíření poplašné zprávy.

Mluvčí České televize Martin Krafl ČTK řekl, že skupině se pomocí internetu a další techniky podařilo nabourat do jedné kamery vysílající živé záběry z Černého dolu v Krkonoších. „Nebylo narušeno vysílání z Kavčích hor,“ zdůraznil Krafl. Kameru provozuje externí firma Sitour spolupracující s Českou televizí.

Česká televize už podle něj zjistila majitele internetové adresy a ještě během dneška podala trestní oznámení. Pachatelům hrozí za zhruba třicetivteřinový pirátský spot jeden rok vězení, uvedla ČT. Krafl televizi řekl, že se posílí bezpečnost u všech externích kamer, které zajišťují vysílání pořadu Panorama.

Diváci sledující dnes ráno živé vysílání mohli mezi běžnými záběry na české hory vidět nejdříve oslnivý záblesk, a poté charakteristický hřib simulovaného atomového výbuchu. Ve chvíli, kdy skončily záběry z Černého dolu, naskočilo vysílání z Jeseníku. To mohlo u řady lidí vyvolat dojem, že výbuch se odehrál právě v tomto pohoří. Podle Krafla nelze ze záběrů zachycujících atomový výbuch určit, kam přesně ho tvůrci umístili.

Pořad Panorama vysílá ČT2 každé ráno od 07:50. Diváci si v něm mají možnost prohlédnout prostřednictvím záběrů z panoramatických kamer mnoho míst republiky. Pořad přináší informace o počasí i nabídky pro turisty. V tuto roční dobu se sledovanost relace pohybuje pod 50.000 diváky.

Provozovatele areálu v Černém dole, společnost Markid Trutnov, hackerský čin pobouřil. „Dost nás to poškodilo. Kameru máme pronajatou, abychom podporovali turistiku v lokalitách, kde máme areály. Zvažujeme trestní oznámení na neznámého pachatele společně s majitelem kamery, firmou Sitour,“ řekl ČTK mluvčí společnosti Radek Etrych.

Zařízení má podle něj standardní zabezpečení. „Ale hackeři, kteří si chtějí udělat renomé, se přes ně dostanou. Tomu se asi nedá úplně zabránit,“ dodal. Majiteli zařízení nic nevyčítá. „Softwarově i hardwarově je to zajištěné tak, že by se tam nikdo neměl dostat. Tady ale někdo přišel a zřejmě se napojil přímo na kabely na sloupu, což se nedá zabezpečit. Je to typický sprostý hackerský útok, aby si na tom někdo udělal jméno, protože se o tom prostřednictvím médií okamžitě dozví spousta lidí,“ soudí.

Policie v Trutnově, pod niž Černý důl spadá, se zajímá o způsob, jakým umělci zneužili vysílání. „Zda došlo k šíření poplašné zprávy, bude výsledkem dalšího vyšetřování,“ řekl ČTK operační důstojník trutnovské policie.

Krok videopirátů rozzlobil i zástupce středisek v Jeseníkách, které za vysílání v pořadu Panorama platí. „Je to nehoráznost, slouží to lidem, platíme za to strašně moc peněz,“ řekl ČTK majitel střediska na Ovčárně v Jeseníkách Josef Figura. Za odvysílání záběrů ze svého střediska platí ročně 600.000 korun. „Jedno vysílání záběrů přijde na 3500 korun,“ dodal.

Není to první kontroverzní akce skupiny Ztohoven. Umělci mají na svědomí například změnu červeného neonového srdce výtvarníka Jiřího Davida, které svítilo nad Hradem na konci funkčního období prezidenta Václava Havla. Převrátili je v otazník.

David, který některé současné i bývalé protagonisty skupiny osobně zná, hodnotí jejich poslední akci jako zajímavou a nutící k zamyšlení. „Samotný fakt je zajímavý, ten atomový hřib je trošku pop, ale budiž,“ řekl David ČTK. Připomněl, že téma pirátského vysílání je námětem řady sci-fi příběhů - včetně Fantomase a Rumburaka. Nabourání se do vysílání vnímá jako určitý způsob vyrovnávání s „absolutně nekulturním prostředím,“ které se v Česku rozmáhá. Poznamenal, že by možná stálo za to vymyslet méně nápadné téma než atomový výbuch, ale tím účinnější, které by bylo ve své absurditě silnější.

V roce 2003 skupina Ztohoven překryla na 800 reklamních vitrín v pražském metru bílými plakáty s velkým černým otazníkem. Zatím naposledy se o ní mluvilo, když se jeden z jejích členů - Roman Týc - nahradil klasické červené a zelené panáčky na pražských semaforech postavičkami v komických či lehce vulgárních situacích. David ČTK řekl, že složení skupiny se různě proměňuje, za jejího duchovního otce považuje právě Týce.