Topolánek: Příští rok se knihovna stavět nebude

Praha – Vláda příští rok nepočítá se stavbou budovy Národní knihovny. Priority v této oblasti převzala od minulé sociálnědemokratické vlády. Patří mezi ně mimo jiné propojení budovy Národního muzea s budovou bývalého Federálního shromáždění. Další významná investice, s níž vláda počítá, je oprava knihovny v Klementinu.

Zdroj: Národní knihovna Autor: Národní knihovna

Vláda na příští rok vyčlenila na novou budovu Národní knihovny 200 milionů korun, což jsou peníze spíše na přípravné a projektové práce. Další vývoj projektu je záležitostí diskuse v parlamentu a v opozici. „Pokud by ten objem měl přesáhnout původně plánovaných 1,5 miliardy, tak to je opravdu stavba, která si zaslouží pozornost,“ komentoval v Dobrém ránu význam stavby Topolánek s tím, že se mu Kaplického návrh líbí.

Podle Topolánka není v tuto chvíli tolik důležité, jaká knihovna a kde bude stát, ale zda se vládě podaří sehnat na její stavbu dostatek peněz. Právě návrh budovy knihovny bude dnes tématem jednání pražského primátora Pavla Béma a ředitele Národní knihovny Vlastimila Ježka. Podle médií je k dohodě mezi Prahou a Národní knihovnou již hodně blízko.

Bém na dnešním zasedání zastupitelů oznámil, že ve skupině, která se bude zabývat umístěním a podobou nové budovy Národní knihovny, bude kromě osoby primátora i ředitel NK Vlastimil Ježek, ministr kultury Václav Jehlička, případně jeho náměstek František Mikeš a ředitel Útvaru rozvoje města Bořek Votava. Další odborné týmy budou tvořeny památkáři, architekty a právníky.

Během jednání je údajně stále ještě ve hře původně zamýšlená Letná. Proti tomu, aby stavba podle vítězného projektu stála právě tam, před dvěma týdny vystoupili pražští zastupitelé a odstartovali tak vášnivou debatu o knihovně.

Podpořit projekt Kaplického knihovny na Letné přišli dnes na pražský magistrát čeští umělci, kteří hodlají předat pražskému primátorovi petici na podporu projektu. Petice má podle odhadů asi 4000 podpisů a mezi signatáři jsou taková jména jako manželé Havlovi nebo dokumentaristka Helena Třeštíková.