Zbrojaři vytýkají vládě, že brzdí průmyslovou spolupráci s Američany

Praha - Čeští zbrojaři kritizují vládu za to, jak postupuje při rozhovorech o spolupráci na konkrétních projektech. Vláda je podle nich příliš pomalá a oni tak ztrácejí šanci dostat se k zakázkám, které by vyžadovaly kvalifikovanou práci. Přitom průmyslovou a vědeckou spolupráci sami ministři označili za klíčovou podmínku dohod s Amerikou.

První konkrétní gesto z americké strany přišlo v lednu, týkalo se českého podílu na stavbě plánované základny v Brdech. „Počítáme se sto miliony dolarů, například na komunikační zařízení, stavební práce nebo energie,“ vypočítával během své návštěvy Prahy Henri Obering.

Následné konkrétní nabídky ale českou stranu příliš nenadchly. V současné době vyjednává o kompromisu. „Americká strana nabídla méně kvalifikované práce, naše představy jsou ve špičkových technologiích,“ vysvětluje prezident Asociace obranného průmyslu ČR Jiří Hynek.   

Zbrojařská asociace se domnívá, že špatná nabídka je důsledkem toho, že Česko dosud se Spojenými státy neuzavřelo memorandum o porozumění v obranném průmyslu. Bez dohody, kterou má jen hrstka zemí na světě, mohou české firmy vykonávat pro Američany jen pomocné práce. Zbrojaři proto teď vytýkají vyjednavačům, že postupují pomalu a málo důrazně. „Doufáme, že memorandum by mohlo být uzavřeno někdy v závěru roku,“ odhaduje mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

V oblasti vědy a výzkumu je situace lepší. Obě strany zde smlouvy již podepsaly a je i sestavena komise, která vyhledává vhodné projekty. Spolupracovat by čeští vědci měli například při vývoji nového laserového protiraketového systému.