V Miroslavi na Znojemsku spadlo malé latadlo, pilot uhořel

Miroslav (Znojemsko) - V Miroslavi na Znojemsku se dnes před 14:00 zřítilo malé letadlo. Po dopadu na zem zachvátily stroj plameny, jednapadesátiletý pilot uhořel. Podle vedoucího letového provozu letiště v Miroslavi Jiřího Chramosty byla příčinou nehody porucha motoru.    

„Letadlo bylo ve vzduchu necelou minutu. Spadlo krátce po startu do předpolí letiště a začalo okamžitě hořet,“ nastínil Chramosta. Podle svědka neštěstí se pilot snažil před nehodou vrátit na letiště, při otočce v malé výšce ale zachytil křídlem o zem. Vrak letounu leží asi 70 metrů od letištní plochy.     

Na místě nehody zasahovaly čtyři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů a záchranáři. Přiletěl také vrtulník letecké služby z Vysočiny. „Na místě zemřel jednapadesátiletý muž, který utrpěl rozsáhlé popáleniny neslučitelné se životem. Záchranáři později ošetřili ještě jednu osobu, která utrpěla šok,“ popsala mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová.     

Podle hasičů i policistů šlo o ultralehké letadlo s označením SU1. Ředitel správy Letecké amatérské asociace Jiří Koubík ale popřel, že by se jednalo o ultralight. „Byl to nějaký experimentální letoun, který nesplňuje váhová a rychlostní kritéria pro ultralehké letouny. Podle mých informací nemělo letadlo certifikaci a ve vzduchu nemělo co dělat,“ vysvětlil Koubík. 

Podobná nehoda se u Miroslavi stala již před sedmi lety. V květnu 2001 tam po pádu ultralehkého letadla zahynuli čtyřiadvacetiletí manželé.