Lidovci jsou k radaru vstřícní, definitivní „ano“ ale řeknou až po prostudování smluv

Praha - Podporu amerického radaru při hlasování v parlamentu lidovci na dnešní schůzce s Karlem Schwarzenbergem a Vlastou Parkanovou neodmítli. Setkání, které mělo být vodítkem pro jejich rozhodnutí, je ale nepřesvědčilo definitivně. K "ano" nebo "ne" se přikloní až poté, co se seznámí s obsahem česko-amerických smluv. Podobné stanovisko zaujali i zelení, kteří navíc také projevili zájem o podobné setkání, jaké dnes proběhlo u zákonodárců KDU-ČSL.

Při rozmluvě s ministry a také velvyslancem při NATO Štěpánem Fülem lidovce zajímal nejen současný postoj aliance k záměru umístit americký radar v Česku, ale také například právní postavení cizích vojáků na českém území a režim jejich pobytu.

Především podpora protiraketové obrany ze strany NATO je od začátku pro lidovecké poslance a senátory podmínkou pro souhlas se základnou. „My jsme nebyli proti radaru, my jsme byli pro radar za splnění těchto podmínek,“ řekl po schůzce předseda lidovců Jiří Čunek.

„Podmínka, aby zařízení bylo součástí alianční obrany, byla splněna,“ souhlasil s Čunkem předseda poslaneckého klubu Pavel Severa. Už před schůzkou uvedl, že se domnívá, že většina jeho stranických kolegů nakonec pro radar zvedne ruku. Opačný případ by podle jeho slov nastal jedině, kdyby se vyskytl nějaký závažný „lapsus“ v česko-amerických dohodách.