Řidič ostravské tramvaje před policií přiznal porušení předpisů

Ostrava - Policie dnes vyslechla čtyřiadvacetiletého Petra Hrocha, kterého viní z nedávné tragické srážky dvou tramvají. Při ní tři lidé zemřeli a desítky utrpěly zranění. Řidič dopravního podniku před kriminalisty oficiálně přiznal porušení předpisů, uvedla mluvčí severomoravské policie Soňa Štětínská.

„Muž připustil porušení stávajících předpisů v souvislosti s výkonem povolání. Zároveň vyjádřil upřímnou lítost nad následky srážky,“ dodala policistka. Před několika dny si mladý muž vyslechl obvinění z obecného ohrožení a může ve vězení strávit až deset let.

„Trestní stíhání bude vedeno na svobodě. Policisté i nadále na případu intenzivně pracují. Doposud nemají k dispozici vyžádané znalecké posudky z oboru zdravotnictví a dopravy. Dokončeny dosud nebyly ani expertizy,“ vysvětlila mluvčí.

Nehoda se stala 11. dubna. Kromě pochybení ze strany řidiče, který pravděpodobně zapomněl na křížení s protijedoucí soupravou, prošetřují i to, zda chybu neudělalo i vedení dopravního podniku, když trať lépe proti selhání lidského faktoru nezabezpečilo. Dopravce již přijal několik opatření, která by měla další tragédii zabránit.

Technici na trati instalovali na čtyřech místech oranžová výstražná světla, která mají řidiče upozornit na to, že vjíždí na rizikový jednokolejný úsek. Navíc si bude muset vždy vyžádat souhlas dispečera. Nově u tratí také visí tabule s nápisem Odhláška, která má povinnost volat dispečerovi ještě zvýraznit. Dopravní podnik navíc na trati snížil rychlost o 20 kilometrů v hodině. Tramvaje nyní mohou jezdit maximálně 40 kilometrů v hodině.